Govoreći o položaju Srbije između Istoka i Zapada, patrijarh Irinej je naglasio da i vrh i narod i crkva žele mir sa svima – mi sedimo na svojoj stolici i sa te stolice znamo ko su nam prijatelji, ali se trudimo i sa drugima.
"Dosta su nas bombardovali, dosta smo ratovali sa njima", poručio je patrijarh Irinej u intervjuu televiziji Hram.
Patrijarh Irinej smatra da nije još vreme da poglavar Rimokatoličke crkve poseti Srbiju.
“Baš zbog tih istorijskih odnosa, koji su još sveži i bliski, smatramo da još tome nije prilika”, objasnio je patrijarh Irinej.
Komentarišući unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji, podsetio je da se "crkva već izjasnila".
"Može Kosovo da bude oteto, da bude okupirano kao što jeste danas, ali Srbija nikada ne može da kaže ’mi to poklanjamo’, jer ono što se pokloni zauvek se izgubi, a ono što se otme na silu, na isti način se i vrati", rekao je patrijarh.
Patrijarh je dodao da se nada da tako smatra i vrh naše države.
"Koliko vidim država čini velike napore da se Kosovo sačuva u okviru Srbije i da se nađe političko rešenje tako da bude na zadovoljstvo i jednih i drugih i da ostane to što jeste. Mi ne možemo da zamislimo Srbiju bez Kosova i Metohije", naglasio je patrijarh.
Prema njegovim rečima, taj deo države mi tek u novije doba nazivamo Kosovo i Metohija.
"To je stara Srbija, koja je rodila ovaj drugi deo Srbije. Kosovo je naša istorija, kultura, duhovnost, sva je ispunjena praslavnim svetinjama", rekao je partrijarh.
Podsetio je da je Prizren nekada bio prestonica srpskog naroda, kao i Skoplje, dok je Pećka patrijaršija rezidencija sprskih patrijaraha i episkopa i istorijska kuća naše crkve.
Patrijarh je istakao da narod koji je svestan sebe i svoje istorije i kulture ne može sebi da dozvoli da Pećka patrijaršija bude u nekoj drugoj državi, kao ni druge sprske svetinje za koje se hiljadu godina prolivala krv.
Prema njegovim rečima, KiM ne može za Srbiju da bude omča, već veza koja nas vezuje za staru Srbiju i tamošnje svetinje.