Profesor Ustavnog prava na Univerzitetu u Prištini Riza Smaka kazao je za RTV Kim da odluka kosovske vlade da taksu zameni reciprocitetom predstavlja „dobronamerni čin vlade da se normalizuju društveno-ekonomski odnosi između Beograda i Prištine.
„Reciprocitet obezbeđuje društvenost, moralitet u transakcijama. Dakle, jedna strana drugoj treba da bude korespondentna, odgovorna. Tako da ja mislim da je to solidno rešenje“, kazao je Smaka.
Smaka je kazao da se ovakav korak kosovske vlade treba pozdraviti, jer je to, prema njegovom mišnjenju, „pozitivna stvar koja će relaksirati odnose između Beograda i Prištine“.
Predsednik PDS-a Nenad Rašić je za RTV Kim kazao da nakon ukidanja taksi očekuje nastavak razgovora između Beograda i Prištine.
„Dobro je što su takse najzad ukinute, jer su one u poslednje vreme napravile puno izazova i napetosti u celom procesu dijaloga, ali reciprocitet ostaje nejasan. Ne znamo u kojoj meri će biti ostvarljiv i u kom vremenskom periodu, jer je reciporcitet tehnička stvar koju treba obaviti, ali nisam čuo tehničku spremnost Beograda da taj recipocitet bude ispoštovan“, rekao je Rašić.
Da je to dobra odluka slaže se i politički Analitičar iz Prištine Ramuš Tahiri koji je kazao da je na ovaj način kosovska vlada ispunila ranije dato obećanje.
„Ova odluka koja je u ponoć stupila na snagu je dobra, jer sada može stizati roba iz Srbije. Međutim, treba objasniti da neće dolaziti sva roba već ona koja ima potrebna dokumenta i koja ima potrebnu dozvolu da se uveze na Kosovo. Dakle, nije da se granica potpuno otvara, međutim svakako je dobra, jer će se nasaviti trgovinski odnosi između Kosova i Srbije“, kazao je Tahiri.
Odluka o ukidanju takse i uvođenju reciprociteta ostaje na snazi do 15. juna, kada će se izvršiti procena sprovođenja. Primena i adekvatnost ove odluke preispitivaće se najmanje jednom mesečno, saopšteno je iz kosovske vlade.