Tačno je da je briga velika jer Rusija ima veliki uticaj u ovom regionu, Kina ima interes da se pozicionira, a što se tiče bezbednosne politike, obaveza je i interes članice EU da kaže da nam je mesto zajedno, da pronađemo rešenja za probleme koje treba da prevazilazimo, rekao je Nehamer posle razgovora sa premijerkom Srbije Anom Brnabić.
Austrija zavisi od ruskog gasa i za nas će se postaviti to pitanje, to ne može preko noći da se reši. U međuvremnu, moramo da razmišljamo kraktoročno i obezbedimo ljudima sigurnost za sledeću zimu, rekao je Nehamer.
Kada je reč o evropskim integracijama Srbije, Nehamer je rekao da su pregovori uvek komplikovani, jer je to težak i intenzivan proces.
Nehamer je rekao da i Srbiju i Austriju jednako pogađaju fenomeni organzovanog kriminala, ilegalnih migracija, a s druge strane Austrija je veliki investitor u Srbiji jer je tržište interesantno.
Mi sa brigom gledamo prema Ukrajini, a oboje kao premijeri shvatamo i vidimo šta se dešava kada posledice rata postaju vidljivije na blagostanje u našim zemljama i građani od nas traže rešenje, rekao je Nehamer.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da su mnogi u EU zabrinuti da se ukrajinska kriza ne prelije na Zapadni Balkan, zbog čega želi jasno da istakne i uveri partnere u Austriji i EU da će Srbija na Zapadnom Balkanu nastaviti da bude stub stabilnosti, izvoznik mira i stabilnosti.
Koliko god je do nas nećemo dozvoliti da se bilo kakva kriza prelije na ovaj deo Evorpe, rekla je Brnabić posle sastanka sa austrijskim kancelarom.
Politički i ekonomski Austrija je jedan od najbližih partnera Srbije i zahvaljujem na podršci koju uživamo u procesu evropskih integracije Srbije i koristim priliku da zahvalim bivšem kancelaru Sebastijanu Kurcu na svemu što je učinio za Srbiju i evropske integracije celog regiona, rekla je Brnabić.
Brnabić je naglasila da su austrijske kompanije uložile u Srbiji više od 2,5 milijarde evra i zapošljavaju više od 22.000 ljudi.
Prema njenim rečima, 75 odsto ekonomije čine investicije EU a samim tim te kompanije moraju da sprovedu sankcije Rusiji, što ima posledice na ekonomiju Srbije.
Mi imamo posebna stav prema tome jer smo pretrpeli ozbiljne sanckije i ne mislimo da će to doprineti rešavanju sukoba, a kazniće obične ljude, rekla je Brnabić.
Jasno smo podržali sve deklaracije koje se tiču osude kršenja teritorijalnog integriteta, ali nismo uveli sankcije, rekla je Brnabić, podsećajući da je Srbija imala sankcije, agresiju na svoju teritoriju i pored svih pritisaka ipak je zemlja koja poštuje međunarodna prava i principe.
Imamo obavezu da se postepeno usklađujemo sa spoljnom i bezbednosnom politikom Unije, rekla je Brnabić i naglasila da će razgovore sa austrijskim kancelarom nastaviti i tokom radnog ručka kada će tema biti i da li će Srbima na Kosovu biti omogućno da glasaju na izborima 3. aprila.