Portparol Evropske unije Peter Stano naveo je da je na poslednjem sastanku glavnih pregovarača razgovarano o pripremi za naredni sastanak na visokom nivou u dijalogu Beograda i Prištine.
„Specijalni predstavnik EU Miroslav Lajčak je 22. februara održao sastanke sa oba glavna pregovarača o nizu konkretnih pitanja, kako bi razgovarali o onima koja se odnose na implementaciju prethodnih sporazuma, kao i o koracima u narednom periodu za normalizaciju odnosa u cilju pripreme za naredni sastanak na visokom nivou. Nakon 11 sati intenzivnih pregovora, strane su se približile pronalaženju zajedničkog jezika o nekoliko pitanja od fundamentalnog značaja za građane Kosova i Srbije, poput električne energije za sever Kosova i rešavanja sudbine nestalih. Očekujemo da će se strane uskoro dogovoriti o ovim pitanjima kako bi se omogućilo pokretanje razgovora o novim temama važnim za normalizaciju odnosa“, naveo je Stano u pisanom odgovoru KosovaPress-u.
Prema rečima zamenika kosovskog premijera Besnika Bislimija, rešenje za energetiku na severu biće postignuto vrlo brzo.
„U okviru dosadašnjih obaveza, napravili smo značajan napredak u pronalaženju konačnog rešenja za energetiku na severu. Ovo pitanje je tretirano u okviru dijaloga od 2013. godine, ali do sada nije rešeno. O ovoj temi se razgovaralo sa EU na prošlom sastanku, a naša očekivanja su da će to vrlo brzo biti finalizovano. Time bi se otvorio put za ulazak u pravni sistem svih korisnika energije uspostavljanjem principa ravnopravnosti. Trenutno radimo na tome da obezbedimo neophodnu supstancu za dogovaranje narednog sastanka na nivou šefova država gde će se razgovarati o elementima sveobuhvatnog sporazuma“, rekao je on na sednici Skupštine Kosova na kojoj se raspravljalo o dijalogu sa Srbijom.
S druge strane, najskeptičniji prema nastavku dijaloga i postizanju dogovora u sadašnjim okolnostima je profesor prava i međunarodnih odnosa Enver Hasani. On kaže da će dijalog pre biti prekinut zbog izbora u Srbiji, nego zbog ruske agresije u Ukrajini i kritičan je prema mogućnosti postizanja sporazuma o nenapadanju između Kosova i Srbije.
„Dijalog je obustavljen, ne zbog agresije na Ukrajinu, već zato što su izbori u Srbiji, a naša strana i dalje radi na tome da postignemo konsenzus tražeći neki izlaz. To se uglavnom dešava zbog izbora u Srbiji, jer se do aprila ne zna s kim će se razgovarati. Mora da se vidi ko tamo ima političku snagu... Deo o sporazumu o nenapadanju i ti pompozni naslovi su za domaću upotrebu, ali napolju zvuče smešno, takvi kakvi jesu. Zvuče anahrono pogotovo sada, Ukrajini i Rusiji treba prestanak sukoba i primirje, a ne nama sa Srbijom. To je mera poverenja i ona nema zašto da postoji jer mi, kao Kosovo, nemamo efikasnu vojsku. Imamo vojsku u nastajanju, a pravno i faktički, deo uz granice sa Srbijom je zona bezbednosti koju kontroliše KFOR i ne predstavlja nikakvu opasnost. Ova mera poverenja može se utvrditi samo pošto vojska počne da postoji“, rekao je on.
Posle višemesečne pauze, tehničke delegacije Kosova i Srbije su se sastale u Briselu 22. februara, dok je u kasnije najavljen sastanak uoči izbora u Srbiji 3. aprila.
Postizanje sporazuma o energetici na severu Kosova je takođe nedavno zahtevao američki državni sekretar Entoni Blinken.
„Ohrabrujem vas da obratite pažnju na postizanje sporazuma o električnoj energiji na severu Kosova i na unapređenje zajedničkih ciljeva u vezi sa nestalim osobama. U interesu je Kosova da se ova pitanja reše i dovedu do kompromisnog rešenja u kratkom roku, kako bi mogla da posluže kao osnova za dalji napredak ka sveobuhvatnoj normalizaciji“, napisao je Blinken u pismu kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju.