Podsećajući da je Euleks nezavisan, Meuči je u saopštenju dostavljenom medijima naveo da misiju "ne zanimaju političke stranke, političke podvale, političke koalicije ili politička obećanja".
"Mišljenje nekoga iz Brisela (ili čak moje mišljenje) o nekom političaru nema nikakvog uticaja na predmet, zato što sudije i tužioci rade nezavisno", tvrdi Meuči.
"Mi se ne bavimo glasinama i nagoveštajima. Ako postoji krivično delo, a mi smo za to saznali pre aprila 2014. godine (u skladu sa našim novim mandatom), isto se istražuje", navodi Meuči, dodajući da "trošenje našeg vremena bavljenjem izmišljotinama i prepakovanim i zastarelim tzv. „skandalima“ predstavlja gubljenje svačijeg vremena i trošenje novca porezkih obveznika".
Gabrijel Meuči smatra da misija koja je na početku svog delovanja imala više hiljada zaposlenih nije ni mogla da bude besprekorna.
"Znamo da u Misiji u kojoj je bilo preko 5.000 zaposlenih od njenog početka, moraju postojati disciplinski prekršaji ili povrede. Naravno da do toga dolazi. Ono što je važno jeste način na koji se te povrede rešavaju. Kada dođe do kršenja pravilnika o ponašanju, naše unutrašnje istražne jedinice ispituju šta se desilo, obavljaju razgovore sa svedocima, ispituju dokaze i daju preporuke za izricanje disciplinskih mera. Od službenika Euleksa očekujem najviši standard ponašanja i odgovorni su ne samo Euleksovom lancu komande, već i organima reda u zemlji iz koje dolaze", kaže Meuči.
Podsećajući da je svrha Euleksa da pomogne kosovskim institucijama, pravosudnim organima i agencijama za sprovođenje zakona u njihovom napretku ka održivosti i odgovornosti, šef ove misije smatra neprihvatljim uticaj neuspeha kosovskih pravosudnih institucija da "po strani ostave političke igre".
"Sve što EU i Euleks mogu da urade je da obezbede da Kosovo dobije priliku da svojim građanima obezbedi nezavisnu vladavinu prava – ljudi i političari na Kosovu moraju biti ti koji će odlučiti da obezbede dobro upravljanje i vladavinu prava", zaključio je Gabrijel Meuči.