Na samitu će predsednici vlada država ovog regiona predstaviti, grupi od više od stotinu ličnosti iz poslovne zajednice, investicione mogućnosti svojih država kako bi privukli direktne strane investicije u prekogranične projekte.
Premijeri Crne Gore Duško Marković, Srbije Ana Brnabić, Kosova Ramuš Haradinaj, Albanije Edi Rama i Makedonije Zoran Zaev kao i predsedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić učestvovaće na centralnoj sesiji.
Na posebnim panel-diskusijama biće razmotrene teme saobraćajne povezanosti država Zapadnobalkanske šestorke, održivi regionalni energetski model i agenda tzv. "mekog povezivanja".
U uvodnom delu Samita učesnicima će se obratiti predsednik EBRD Suma Čakrabarti, premijer Bugarske - države koja trenutno predsedava Evropskom unijom Bojko Borisov i u ime države domaćina ministar za za digitalizaciju, kulturu, medije i sport u Vladi Ujedinjenog Kraljevstva Mat Henkok.
Ovo je treći Samit koji organizuje EBRD. Prethodna dva održana su 2014. i 2016. Godine, kaže se u saopštenju pres službe vlade Crne Gore.
Fantastična prošla godina
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je da je za Srbiju 2017. godina bila fantastična uz više stranih investicija nego u ostatku regiona.
"Imali smo fantastičnu 2017. godinu u kojoj je bilo 2,6 milijardi evra direktnih stanih investicija", rekla je ona na investicionom samitu za Zapadni Balkan Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu.
Upitana o prednostima za investitore u Srbiji, Brnabić je podsetila da je Srbija upravo uspešno okončala aranžman sa MMF uz ocenu te finansijske institucije da je situacija u zemlji znatno poboljšana i da je postignuta makroekonomska stabilnost.
"Mi sada imamo osnovu za rast i očekujemo da taj rast bude dinamičniji od dosadašnjeg", rekla je ona i dodala da je javni dug smanjen na 57 odsto BDP, da je nezaposlenost unutar planiranog okvira i da su sve relevantne finansijske agencije dale Srbiji bolji kreditni rejting.
Govoreći o prioritetima Brnabić je rekla da je digitalizacija na prvom mestu, ali da su među prioritetima
putna i energetska infrastruktura.
"Digitalizacija je apsolutno prioritet broj jedan i u privatnom i u javnom sektoru, pružanjem elektronskih usluga za građane i za firme", rekla je ona.
"Ta veoma značajna investicija će nam se vratiti kroz izgradnju odnosa, kroz to što če ljudi ostati u Srbiji i regionu da bi razvijali sopstvene startapove i mala i srednja preduzeća, dodala je Brnabićeva.
Ona je izjavila da su prioriteti i završetak koridora 10 i 11, rekonstrukcija i modernizacija pruge Beograd-Budimpešta i autoput Niš, Merdare, Priština, Tirana, Drač kao i izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom što će, po njenoj oceni, dopreneti energetskoj održivosti i stabilnosti regiona.