Kako piše Radio Slobodna Evropa ukoliko sakupe dovoljan broj potpisa, moguće je da će Skupština danas zasedati po tom pitanju.
Odluku da se demarkacija nađe pred Skupštinom doneo je sam premijer Isa Mustafa, nakon telefonskog razgovora sa zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara, Brajanom Hojt Jiom, u petak, nekoliko sati kasnije pošto je zakazana vanredna sednica o poverenju vladi.
U zahtevu opozicije, kojeg su podržali i pojedini poslanici vladajuće Demokratske partije Kosova, stoji da trenutna koalicija Demokratske partije i Demokratskog saveza, kao i pripadnika manjinskih zajednica, nije uspela da reši suštinske probleme sa kojima se suočava Kosovo, a kao posledica toga zemlja je više od godinu i po dana u političkoj krizi.
Mustafa, inače čelnik Demokratskog saveza, protivi se opciji da se njegov mandat za godinu dana skrati, te poručuje da ga ovakve peticije "ne plaše i ne brinu".
Demokratska partija, koja je u koaliciji sa Mustafom, još uvek nije donela odluku da li će glasati za okončanje rada Vlade. Kako su iz ove partije rekli konsultovaće se sa koalicioniom partnerom, a potom će o tome odlučiti partija. Ipak, priznali su da je u zemlji nezadovoljavajuća situacija.
Čelnik ove partije, istovremeno i predsednik Skupštine Kosova, Kadri Veselji kazao je međutim u nedelju da je ova partija spremna da podrži demarkaciju u ponedeljak.
Kosovska opozicija tvrdi da je Kosovo sporazumom o demarkaciji izgubilo 8.000 hektara, i to je bio razlog zašto je opozicija u nekoliko navrata suzavcima pokušavala da spreči da ovo pitanje dođe pred Skupštinom.
Pokret Samoopredeljenje u nedelju je saopštio da se njihov stav po tom pitanju nije promenio i da će upravo to pitanje dovesti do pada Vlade. Nisu hteli da govore o tome kako će se usprotiviti ratifikaciji ovog sporazuma.
Iz Inicijative za Kosovo, partije koja je pokrenula peticiju za rušenje Vlade, rekli su da Mustafina inicijativa o razmatranju demarkacije predstavlja strah od okončanja njegovog mandata.