Ambasador Kosnet je tokom prijema istakao da su Kosovu potrebni lideri iz naroda koji dolaze iz svih zajednica.
„Verujem da su rezultati izbora održanih 6. oktobra pokazali da, iako su kosovski glasači podeljeni u pogledu stranaka koje podržavaju, postoji velika glad za promenom, tačnije, za napretkom u ekonomiji, obrazovanju, pravdi koja bi stvorila put ka boljoj budućnosti“, kazao je on.
Kosnet je dodao da „demokratija nije posmatrački sport“ i da bi građani, ukoliko žele da demokratija funkcioniše, morali da učine nešto više „od sedenja i posmatranja utrkivanja političara“.
„Građani ne treba da misle da je njihova jedina opcija da glasaju na dan izbora, svakih par godina, i da se onda nadaju pozitivnom rezultatu. Oni moraju da ostanu angažovani i u pripravnosti, aktivno govoreći o željama njihovim izabranim zvaničnicima i političatima, i držati ih odgovornim za njihove postupke i odluke“, naveo je Kosnet.
On je dodao da Amerikanci vide kosovsku etničku, kulturološku i jezičku raznolikost „važnom za identitet zemlje“.
„Poštovanje raznolikosti je osnovni element američke veze sa Kosovom. Ja sa radošću čekam dan kada će svi na Kosovu posmatrati tu raznolikost u pozitivnom smislu“.
Kosnet je ukazao na to da većinska zajedica mora da izgradi inkluzivno okrženje unutar institucija, ali i u društvu.
„Ovde govorim o pitanjima kao što je pružanje jednakog pristupa zapošljavanju u javnom i privatnom sektoru, postizanje kvote zaposlenosti od 10% za nevećinske zajednice, poštovanje jezičkih prava“.
Istakao je da „čak i mali napredak po ovim pitanjima otvara vrata ka inkluziji“.