„Blic“ navodi da posebna grupa formirana unutar Misije EU već 14 meseci istražuje slučajeve korupcije u vrhu Euleksa.
Prema navodima tog lista, jedan od spornih slučajeva je u vezi sa prodajom srpske imovine.
„Slučaj je vodio američki tužilac koji je napustio misiju iz protesta, jer su sudije Albanci, koji su overavali dokumenta i bili umešani u korupciju, uz pomoć Euleksa ipak oslobođeni bilo kakve odgovornosti i krivice. Pripadnici Misije EU su uzeli novac, a kazna za sudije bila je samo suspenzija na tri godine“, piše „Blic“.
Još dramatičniji slučaj korupcije je povezan sa „Dreničkom grupom“ koja je optužena za zločine nad civilima 1998. i 1999. godine.
Vođa te grupe Sami Ljuštaku je dan pre hapšenja, sredinom 2013, viđen sa visokim zvaničnicima Euleksa, koji su mu najavili da će biti uhapšen, ali da će sliučaj biti „labav“ i da će Drenička grupa proći bez kazne, naveo je beogradski list.
Sagovornik „Blica“ iz vrha Euleksa kaže da je slučaj sa vođama „Dreničke grupe“ otišao tako daleko da su njeni članovi izlazili iz pritvora noću i provodili se po prištinskim restoranima.
„Jedinica EU za posebne namene zabeležila je čak da su članovi ove grupe noću sedeli sa ministrom pravde Kosova Hajredinom Kučijem, ministrom spoljnih poslova Enverom Hodžajem i tuziocem Kosovca Ismetom Kabašijem, naveo je „Blic“ reči izvora iz vrha Euleksa.