Koje su sve sankcije uvedene?
Sankcije protiv finansijskih institucija:
Zamrznuta je kompletna imovina ruske centralne banke u Evropskoj uniji. To treba da spreči finansiranje rata koji u Ukrajini vodi predsednik Rusije Vladimir Putin. Zabranjene su i sve transakcije sa tom bankom. Prema podacima EU, blokirano je oko polovine finansijskih rezervi rurske centralne banke.
U sredu je, uz to, stupila na snagu i odluka EU o isključenju sedam ruskih banaka iz sistema komunikacije u međunarodnom bankarskom plaćanju Swift, iako sa prelaznim rokom od deset dana.
Među tim bankama je i druga po veličini ruska banka VTB. Cilj je isključivanje tih institucija iz međunarodnih finansijskih tokova. Tu je odluku EU donela zajedno sa SAD, Kanadom i Velikom Britanijom. Preduzeti su koraci i protiv prodaje ruskih državnih obveznica.
Sankcije protiv energetskog sektora:
EU je zabranila prodaju, isporuku i proliferaciju ili izvoz određenih dobara i tehnologija za rafinisanje nafte. Ograničene su i uslužne delatnosti u tom sektoru. Rusiji treba uskratiti svaku mogućnost za modernizaciju rafinerija nafte.
Sankcije protiv saobraćajnog sektora:
Unija je zabranila i izvoz dobara, tehnologija i usluga ruskoj vazduhoplovnoj i svemirskoj industriji. U to spadaju avioni, rezervni delovi i oprema za ruske vazduhoplovne kompanije. Tri četvrtine ruskih putničkih aviona proizvodi se u EU, SAD i Kanadi.
Istovremeno, u svim zemljama EU zatvoren je i vazdušni prostor za sve ruske avione. Ruska državna aviokompanija Aeroflot i ruski privatni avioni ne mogu da sleću ni u Velikoj Britaniji. Ruskim brodovima preti i zabrana uplovljavanja u evropske luke.
Sankcije u oblasti tehnologije:
EU je zabranila i da se određena roba i tehnologije sa Zapada izvoze u Rusiju. To se odnosi na mikroprocesore, ili opremu potrebnu za proizvodnju mikročipova. Izvoz visoke tehnologije u Rusiju zabranile su i SAD.
Dodatne mere uključuju i odluku nemačke vlade da suspenduje takozvane garancije Hermes za naplatu potraživanja, što je i nemačkim firmama otežalo poslovanje sa Rusijom, nezavisno da li je reč o poslovanju u oblastima pod sankcijama.
Sankcije protiv medija:
Od srede je u EU zabranjeno emitovanje ruskih državnih medija RT i Sputnjik. Ta mera već je bila najavljena, a sada je stupila na snagu.
Sankcije protiv političara, poslovnih ljudi i tajkuna:
EU je zamrznula imovinu ruskih oligarha i osoba iz okruženja predsednika Vladimira Putina i ograničila njihovu slobodu putovanja.
Meta tih sankcija su, između ostalih, i portparol Kremlja Dmitrij Peskov i suvlasnik nemačkog turističkog giganta TUI Aleksej Mordašov. Sankcijama EU pridružila se i Švajcarska, koja je takođe zamrznula imovinu svih preduzeća i pojedinaca sa spiska Unije.
Sankcije u sportu:
Svetska i evropska fudbalska federacija FIFA i UEFA izbacile su Rusiju iz svih takmičenja. To znači da ruska reprezentacija neće moći ni na svetski šapionat u Kataru. UEFA je istovremeno prekinula saradnju sa ruskim sponzorom, energetskim gigantom Gaspromom, a to je učinio i nemački drugoligaš Šalke 04. Sankt Petersburgu je oduzeto domaćinstvo ovogodišnjeg finala Lige šampiona i ruski Grand pri Formule 1 se neće održati u Sočiju.
Međunarodni olimpijski komitet je odlučio da ruskim i beloruskim sportistima zabrani učešće na svim međunarodnim nadmetanjima. Isto važi za prisustvo ruskih funkcionera sportskim događajima.
Sankcije u kulturi:
Na ovogodišnjem takmičenju za pesmu Evrovizije u Torinu neće biti predstavnika Rusije, a Kraljevska opera u Londonu je otkazala gostovanje ansambla moskovskog Boljšoj teatra.
Nemačka Fondacija za prusko kulturno nasleđe zaledila je saradnju sa ruskim institutima, a Nemačka služba za akademsku razmenu (DAAD) takođe je ograničila saradnju sa partnerima iz Rusije. Gradonačelnik Minhena smenio je Putinovog prijatelja Valerija Gergijeva sa mesta šefa gradske filharmonije.