"Srbija će ovog meseca početi unutrašnji dijalog o Kosovu, a Vlada i Kancelarija predsednika u Beogradu najavili su da će u tu svrhu formirati zajedničku radnu grupu. U međuvremenu, iz nove vlade u Prištini i Kancelarije predsednika rekli su samo da nameravaju pomeriti dijalog u drugu fazu, ali da tek treba da utvrde platformu", konstatuje prištinski list.
Politički eksperti u Prištini tvrde da bi od Kosova moglo biti zatraženo da prihvati velike kompromise u novoj fazi dijaloga.
Beljulj Bećaj smatra da "ako se dijalog nastavi sa istim sastavom i istim modelom, koji će na kraju predvoditi Hašim Tači, Kosovo će prihvatiti sve kompromise".
Kosovski političari se za nastak dijaloga pripremaju tako što pozivaju SAD da se aktivno uključi u taj proces.
Kosovski ministar inostranih poslova Bedžet Pacoli kaže da je neophodno učešće SAD u dijalogu i da je "nezamislivo postizanje konačnog sporazum Kosova i Srbije bez direktnog uključivanja SAD".
Prištinska štampa prenosi stav Dejvida Filipsa iz Instituta za istraživanje ljudskih prava Univerziteta Kolumbija, da bi dijalog između Prištine i Beograda "trebalo da rezultira priznavanjem Kosova od strane Srbije".
I Filips tvrdi da SAD treba da budu uključene u dijalog u Briselu, i da ako se Vašington ne uključi, proces bi mogao da propadne, jer bi se u tom slučaju nastavili animoziteti.
"Ako SAD ne popune ovaj prostor u regionu Balkana, ruska neoimperijalistička politika ili islamska neootomanska politika Turske, pokušaće da popune prazninu", rekao je Filips.