Američkog državnog sekretara dočekali su na prištinskom aerodromu najviši državni zvaničnici, kao i gardisti Kosovskih bezbednosnih snaga.
Keri je zatim razgovarao sa premijerom Isom Mustafom i zamenicima Hašimom Tačijem i Branimirom Stojanovićem. Teme su bile različite: bezbednost, parlamentarna kriza, ekonomija i zapošljavanje. Neizostavan je bio i dijalog sa Srbijom.
“Podržavamo napore koje su vaši predstavnici napravili tokom dijaloga. Ipak, nemojte pogrešno da shvatite. Nećemo podržati nijedan sporazum koji šteti integritetu Kosova. Uložili smo puno toga zajedno i nećemo Kosovo dovesti u opasnost”, kazao je Džon Keri tokom zajedničke konferencije sa Isom Mustafom.
Premijer Kosova Isa Mustafa kazao je da Kosovo posle potpisivanja SSP-a očekuje liberalizaciju viza, naglasivši posvećenost dijalogu sa Beogradom, ali i sa domaćom opozicijom.
“Radimo na ekonomskom razvoju, političkoj stabilnosti, dobrosusedskim odnosima i evroatlanskim integracijama. Nastavljmo dijalog sa Srbijom za normalizaciju odnosa i integrisanje srpskog stanovništva u politički i ekonomski život zemlje”, kazao je Mustafa.
Zamenik premijera Branimir Stojanović kazao je da je sastanak sa Džonom Kerijem bio sadržajan i da se razgovaralo o svemu onome što muči Srbe.
“Preneo sam najvažniju stvar koja se tiče interesa Srba na Kosovu i Metohiji, a to je formiranje Zajednice srpskih opština i implementacija briselskog sporazuma”, kazao je Stojanović.
Posetu Kosovu, američki zvaničnik iskoristio je da pozove na dijalog u parlamentu, istakavši da u njemu nema mesta za suzavac, već samo za razgovor.
On je ukazao i na važnost uspostavljanja Specijalnog suda za ratne zločine bivše OVK.
Keri je naglasio i da će SAD nastaviti da sarađuju sa Kosovom kada je u pitanju borba protiv Islamske države i ekstremizma.