Sporazum će, kaže, biti definisan na stotinama strana.
On je naglasio da se nada skorom nastavku dijaloga Beograda i Prištine.
"Postoji zastoj u dijalogu Beograda i Prištine i ja se nadam da ćemo uskoro to moći da prevaziđemo. Rešenje za ovo pitanje i cilj pravnoobavezujućeg sporazuma je osnovni preduslov i za mnoge regionalne projekte koji zahtevaju razjašnjenje budućih odnosa", poručio je Han.
"Ne očekujem da će budući sporazum Beograda i Prištine biti manji, verovatno će imati stotine strana. Šta god da bude rezultat on mora da bude održiv, da doprinese razvoju celog regiona i da ne utiče na treće strane”, poručio je Han.
Johanes Han je tokom debate o budućnosti EU politike proširenja u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta ponovio da EU neće u članstvo primati zemlje sa otvorenim bilateralnim problemima.
Evropski komesar je naglasio da je i pored povremenih "koraka unazad" na Zapadnom Balkanu postoji opšti napredak u oblasti ekonomije, vladavine prava i pomirenja.
"Sada kad dođe do problema prirodna reakcija je da oni koji su nadležni uzmu telefon, pozovu, razgovaraju i pokušaju da smire situaciju. Čak i to pre nekoliko godna je bilo nemoguće i došlo bi do nasilja. To je jasan napredak", ocenio je Han.
Komesar Han je naglasio da je u osnovi i fokusu politike proširenje EU napredak u oblasti ekonomije i vladavine prava.
Odgovarajući na pitanje o odnosima Srbije kao zemlje kandidata za članstvo i Rusije Han je naveo da jedna od tačaka pristupnih pregovora govori o tome da svaki partner na kraju pregovora mora da "stoprocentno podržava spoljnu politiku EU".
"Ako to nije slučaj ne može da pristupi EU", odgovorio je Han.