Poruke koje je doneo Grenel nisu nove i sličan stav je zauzela i tzv. Kvinta rekao je Dačić gostujući u Jutarnjem programu.
"Predsednik Vučić je ponovio da te dve stvari ne mogu da se dovode u istu ravan. Takse moraju da se ukinu a Srbija nije uvodila takse kada je Priština vodila kampanje za priznavanje nezavisnosti. Ako svi hoće, mis mo spremni da postignemo moratorijum, ali onda mora da stane i lobiranje velikih zemalja za Kosovo, kao i lobiranje za prijem Kosova u međunarodne organizacije. Promenila se slika i odnos snaga i to njih boli. Od 193 zemalja članice UN 93 priznaje nezavisnost Kosova, 95 ne priznaje i pet zemalja je u nekom fluidnom stanju", istakao je Dačić.
Poseta Grenela, prema mišljenju ministra spoljnih poslova, ima pozitivan predznak jer akcenat stavlja na ekonomske teme i to su korisne inicijative a pokazuje i promenjenu poziciju američke administracije u smislu da se zalaže za kompromisno rešenje. Ipak, Grenel je rekao da rok za postizanje sporazuma nije oročen, ali i da nema mnogo vremena.
"Poruka Grenela da rok za postizanje rešenja nije neograničen je pre svega upućen Prištini", smatra Dačić.
Situacija u Prištini je posledica njihovih unutarpolitičkih odnosa ali je dijalog i zbog toga blokiran.
"Suštinski dijalog se trenutno ne vodi zbog taksi a sve manje se spominje i Briselski sporazum koji nije realizovan od strane Prištine pre svega kada je reč o formiranju ZSO", ističe Dačić.