Srpsko istorijsko, kulturno i versko nasleđe na Kosovu i Metohiji od nemerljivog je značaja ne samo kada je reč o nacionalnom identitetu Srbije, već predstavlja deo vredne evropske i svetske baštine koju je neophodno dodatno zaštititi, poručio je u Parizu prvi potrpedsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
"Naša je kolektivna obaveza da zaštitimo i sačuvamo svetsko nasleđe za generacije koje dolaze", rekao je Dačić.
Istakao je da je na tragičnom primeru svog kulturnog i duhovnog nasleđa na KiM Srbija bila svedok u kojoj meri je bitna uloga Uneska i podrška u zaštiti i očuvanju baštine, posebno u najkritičnijim trenucima.
Prema njegovim rečima, na KiM su, stavljanjem na listu svetske baštine u opasnosti, sačuvana četiri univerzalna vredna dragulja srpske srednjovekovne kulturne baštine, ali je na stotine dobara i dalje ugroženo.
Ocenio je da izvorni principi Uneska, koji imaju svoje uporište u Povelji UN i njegovom Ustavu, moraju biti poštovani u punoj meri i bez izuzetka "jer samo na taj način sistem međunarodnih odnosa može biti unapređen, a međunarodno pravo sačuvati svoje univerzalno važenje".
Upravo zbog toga, naveo je Dačić, Srbija će nastaviti da se zalaže protiv politizacije i izazivanja novih podela, zategnutosti i konfrontacije unutar samog Uneska, "kao što je bio slučaj pre dve godine prilikom pokušaja međunarodne političke afirmacije jednog nedržavnog entiteta".
Dačić je naglasio da Srbija pozdravlja uključivanje kulture u Razvojnu agendu i usvajanje Rezolucije 2347 Saveta bezbednosti UN, čime se pitanje očuvanja kulturne baštine čovečanstva stavlja u prvi plan delovanja međunarodnih organizacija i međunarodne zajednice.
Navodeći da se Unesko suočava sa brojnim izazovima poslednjih godina, koji u značajnoj meri osujećuju njegov rad, Dačić je rekao da se Srbija zalaže za depolitizaciju Uneska jer, kako je objasnio, uzlazni trend politizacije ugrožava temeljne vrednosti na kojima koncept organizacije počiva i time ozbiljno narušava njen ugled i uticaj u svetu.
"Unesko treba da služi kolektivnoj viziji jednog boljeg sveta i verujemo da su solidarni pristup svih država članica i ujedinjeni napori od presudne važnosti", rekao je šef srpske diplomatije.