Nakon što su visoka predstavnica EU Federika Mogerini i komesar Johanes Han ukratko ponovili najvažnije delove strategije za "Verodostojnu perspektivu proširenja i pojačan angažman EU na Zapadnom Balkanu", Apostolova koja je u direktnom prenosu pratila njihovo izlaganje u društvu novinara u Prištini, rekla je potom da "ne postoji razlika između Kosova i drugih zemalja u regionu".
"Perspektiva je ista, uslovi koji će morati biti ispunjeni su isti, a posvećenost i podrška EU svima i svakome je ista", navela je ona, ističući da je to "ključno i najvažnije" i dodala:
"Drugo, proces proširenja ostaje proces zasnovan na zaslugama. Nema automatizma i nema propisanih vremenskih rokova. Tempo procesa zavisi od partnera i njihove volje da isporuče (rezultate). Treće, EU ne može i neće uvesti bilateralne sporove. Oni se moraju rešiti pod hitno. Strategija jasno ukazuje na prioritete i područja zajedničke pojačane saradnje i dobrosusedskih odnosa. Kosovo, ali i Srbija, moraju intenzivirati napore za normalizaciju odnosa. Ne postoji alternativni put ka evropskoj budućnosti", navela je Apostolova.
Ona je navela da je strategija za Zapadni Balkan deo veće strategije za jačanje demokratskog, institucionalnog i političkog okvira za EU.
"Najvažnije pitanje za Kosovo je sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava, osnovnih prava i dobrog upravljanja, kao i zajednički rad na pomirenju i dobrosusedskim odnosima. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji je stupio na snagu 2016. godine, je naš obavezujući sporazum i predstavlja okvir za ove reforme. Kosovo treba da nastavi da aktivno sprovodi ovaj sporazum", rekla je Apostolova.
"Nisu svi partneri imali istu polaznu tačku, niti će svi oni istovremeno doći do ciljne linije. Srbija i Crna Gora su predvodnici ove trke, jer su ispunjavale svoje obaveze iz SSP-a mnogo duže nego svi ostali", podsetila je dodajući da je "Kosovo partner koji je poslednji ušao u trku".
"Ne pravite grešku, jednako je važno da Kosovo poštuje obaveze koje je preuzelo, naročito u vezi sa Specijalističkim većima" (Specijalnim sudom za zločine pripadnika OVK), kazala je Apostolova.