Prethodni vanredni parlamentarni izbori na Kosovu su održani u junu prošle godine, a prištinske institucije su formirane nakon dugih i teških pregovora, zahvaljujući pre svega Srpskoj listi.
Nakon nedavnog hapšenja šefa Kancelarije za KiM Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici Srpska lista je odlučila da uskrati podršku vladi Ramuša Haradinaja.
Situaciju na terenu su dodatno zakomplikovali hapšenje i deportacija šest turskih državljana, pripadnika pokreta FATO, kojim rukovodi verski lider u egzilu Fetulah Gulen.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj zbog toga je tražio smenu ministra unutrašnjih poslova Fljamura Sefaja i direktora Kosovske obaveštajne agencije Dritona Gašija, ali ni jedan ni drugi do danas nisu smenjeni. O Sefaju ovih dana treba da odluči ANK, dok predsednik Kosova Hašim Tači nije dao saglasnost za smenu Gašija.
Iz Demokratskog saveza Kosova poručuju da "Kosovo nikada nije imalo slabiju i neodgovorniju vladu", neizvesno je i da li će Pacolijeva Alijansa za novo Kosovo ostati u vladajućoj koaliciji, a poslanica Alternative i bivša gradonačelnica Đakovice Mimoza Kusari Ljilja smatra "da je jasno da je Vlada Kosova kapitulirala, ako direktor Gaši ostane na tom položaju, uprkos odluci premijera Ramuša Haradinaja da bude smenjen".
Neki predstavnici kosovskih Srba tvrde da Srpska lista nije zainteresovana za nove izbore na Kosovu. Shodno dosadašnjoj praksi, najveći uticaj na njihov rezultat, kada je u pitanju eventualno učešće predstavnika srpske zajednice treba učekivati od strane zvaničnog Beograda.
Šta vi mislite?