Agencija za rodnu ravnopravnost u saradnji sa UNDP-om organizovala je u Prištini okrugli sto sa urednicima pojedinih kosovskih medija na temu izveštavanja o nasilju na polonoj osnovi. Okrugli sto okupio je, osim predstavnika medija i predstavnike vlade Kosova i civilnog društva.
Predstavnici UNDP-a predstavili su izveštaj u vezi nasilja zasnovanog na polnoj osnovi prema kome je za četiri meseca istraživanja, počevši od marta ove godine, ustanovljeno da je u medijima na Kosovu iz svih kategorija ukupno objavljeno 102 članka i piloga o polnom nasilju, trgovini belim robljem i osnaživanju žena. Ukazano je da se vrlo malo, gotovo uopšte, ne govori o problemima LGBT populacije i da je uloga medija u tom procesu veoma važna.
Zamenica stalnog predstavnika UNDP-a, Steliana Nedera, kazala je da je zakonodavstvo na Kosovu dobro ali da je povećanje svesti među stanovništvom važnije.
„Zakoni nisu dovoljni jer je potrebna njihova potpuna implementacija. Promene se ne dešavaju sa usvajanjem zakonske regulative već povećanjem svesti, sprovođenjem strategije. Moramo dospeti do svake porodice kako bi spoznali problem i mogli da reagujemo“, rekla je Nedera.
Edona Hajrulahu , direktor Agencije za rodnu ravnopravnost Vlade Kosova kaže da postoji strategija protiv nasilja u porodici u cilju promena svesti u kosovskom društvu na duže staze.
„Potrebna je koordinacija svih, posebno je potrebna bolja saradnja sa medijima jer je rodna ravnopravnost jedan od glavnih uslova evropskih integracija“, rekla je Hajrulahu.
Predstavnici medija ukazali su na potrebu da se javno priča o porodičnom nasilju ali su istovremno istakli i potrebu formiranja usko specijalizovanih redakcija koje bi se bavile ovom problematikom.
„Medijima je potrebno upustvo o načinu izveštavanaj o nasilju u porodici. Potrebno je voditi računa o jeziku izveštavanja i praviti razliku između tragedije u porodici i nesporazuma“, rekao je za okruglim stolom Šefki Uka direktor nezavisne komisije za medije.
Žarko Joksimović, direktor kanala RTK na srpskom jeziku, kazao je da je problem u srpskim medijima što ne postoje redakcije koje se bave porodičnim nasiljem već to isključivo rade kako je kazao novinarske ekipe koje to rade „od konkursa do konkursa“.
„Srbi na Kosovu već 13 godina nemaju dnevni list na svom jeziku a opšte je poznato da se elektronski mediji uglavnom znatno manje bave temama kao što je rodna ravnopravnost ili rodno nasilje. U moru bezbednosnih nevolja, egzistencijalnih i političkih problema jedva da se i pominju nesreće običnih ljudi koji trpe nasilje“, kazao je Joksimović.
Nakon okruglog stola koji je organizovan danas u petak 16. novembra u Prištini će biti održana radionica za obuku novinara o načinu izveštavanja na temu porodičnog nasilja. I ovaj događaj podržaće UNDP kroz projekat „Inicijativa za sigurnost i bezbednost žena“.