„Srbiji je za status kandidata jedini politički uslov bio odnos sa Prištinom koji nije u potpunosti ispunila, ali je u interesu Evropske unije da Srbiju što pre uvede u svoje redove. Istoremeno, iako mnogi u Prištini smatraju da ne postoje drugi uslovi za Srbiju, ona će ipak morati da se još više približi Prištini u narednom periodu“, kazao je Maljazogu u izjavi za KIM radio.
Najava o pokretanju studije izvodljivosti za Kosovo u „Prištini se interpretira kao veliki uspeh“, smatra Maljazogu, i objašnjava na koji način to zapravo može da bude pozitivno za Kosovo.
„Pet država članica EU koje nisu priznale Kosovo, su ipak priznale da ovaj proces kreće. Znači nije sam proces studije izvodljivosti važan za Prištinu već to što polako zemlje koje nisu priznale Kosovo priznaju da Kosovo posebno ulazi u proces evrointegracija“, kazao je on.
Maljazogu smatra da će unapređenje međunarodnih odnosa Srbije i Kosova sa sobom povući i rešenje problema, u praktičnom smislu, koji postoje između Beograda i Prištine.
„Mislim da se odnosi Prištine i Beograda moraju poboljšati i to na praktičnom nivou. Srbija, iako ne priznaje nezavisno Kosovo mora da sarađuje. Evropska unija ima prava da traži da susedi koji žele da pristupe EU moraju da sarađuju. To će uticati i na političare, ali i na konačno rešenje problema između Prištne i Beograda“, zaključuje on.