Svoje viđenje predratne Prištine u ulju na platnu prikazalo je sedmoro akademskih slikara sa Kosova tokom likovne kolonije koja je organizovana krajem prošlog meseca.
Većina ovih mladih umetnika se takve Prištine i ne seća, pa su im u radu pomogle i sačuvane fotografije grada koji je nekada brojao više od 40.000 Srba.
Đorđa Milankovića na Prištinu najviše asociraju crkva Svetog Nikole i spomenik “Bratstva i jedinstva”.
“Sećanje na Prištinu je prilično zamagljeno zbog toga što sam bio jako mali kada sam prvi put bio u Prištini, ali se jako dobro sećam tih stvari koje su opstale ili su pred uništenje, kao ovaj spomenik “Bratstva i jedinstva” koji je simbol jednog vremena”, kazao je Milanković.
Dobrodošlicu posetiocima poželela je nagrađivana slikarka iz Gračanice, Maja Todić.
“Izabran je lep dan uoči crkvene slave, a mislim da je ovo lep trenutak da slavimo i umetnost. Smatram da je svako od mojih kolega umetnika tokom trodnevne likovne kolonije uspeo da utisne svoju emociju u sliku”.
Nikola Ilić je prvi put stvarao u Prištini. Izabrao je da naslika ulicu u kojoj se nalazi crkva i Gimnaziju.
“Prištinska Gimnazija jeste simbol grada. Ja nikada nisam slikao Prištinu, niti sam bio na koloniji koja se događa u ovom gradu. Možda me je privuklo to etno i to staro, kako je nekad bilo”.
Ovom izložbom Srpski kulturni centar počinje da stvara sopstveni fundus slika.
“Ovo su slike koje su nastale na likovnoj koloniji koja je trajala tri dana, od 27. do 29. aprila, imali smo tri divna stvaralačka dana i sedam umetnika je ovde radilo, tako da sada imamo četrnaest slika ukupno”, kazala je predstavnica Srpskog kulturnog centra u Prištini, Tijana Arsić.
Izložba slika, a prethodno i likovna kolonija organizovana je uz podršku Doma kulture Gračanica i oganizacije Komunkacija za razvoj društva (CSD).
“Umetnici su imali obavezu da ožive staru Prištinu, onu Prištinu čiji su tragovi nestali posle 1999. godine, onu Prištinu koju Srbi mogu da vide samo u sećanjima", kazao je direktog Galerije gračaničkog Doma kulture, Nebojša Jevtić.
Novootvoreni Srpski kulturni centar postao je mesto okupljanja umetnika ali i preostalih Prištevaca. Međutim, ovde dolaze i Srbi iz okoline Prištine, turisti, putnici namernici. Izuzev pripadnika Kosovske policije i novinara, komšije Albanci ne dolaze, kažu zaposleni u Kulturnom centru.
Srpski kulturni centar u Prištini otvoren je na Sretenje ove godine u dvorištu nekadašnje Mitropolije.
U njegovoj neposrednoj blizini sutra će ponovo biti okupljanja. Stari Prištevci, ali i drugi vernici obeležiće praznik posvećen Svetom Nikoli u istoimenoj crkvi.