"Izborom dobitnika nagrada i priznanja od strane žirija, završeno je međunarodno takmičenje u fotografiji ’Nasleđe od kamena i neba’. Članovi žirija su ocenili sve pristigle fotografije i krajnji izbor nije bio nimalo lak s obzirom na veliki broj kvalitetnih radova. Na kraju, verujemo da fotografije koje su ušle u najuži izbor za nagrade i priznanja, pored snažne simbolike i veoma visokog nivoa fotografskog umeća i estetike, pružaju gledaocima jedinstven lični pogled umetnika na zadatu temu i doprinose većem uvažavanju srpske kulturne baštine.” naglasila je Svetlana Rogić, izvršna direktorka organizacije Art Eksčejndž i predsednica žirija.
Fotografija "Putovanje kroz vreme" prvoplasiranog Marka Radovanovića, strastvenog fotografa iz Studenice je "fotografija izuzetne kompozicije, estetike i tehničkog umeća", ocenili su članovi žirija i dodali u zajedničkoj izjavi da "ova fotografija na upečatljiv način objedinjuje svekoliku srpsku kulturnu baštinu u slici tvđave Maglič, uporišta dinastije Nemanjića i simboličnog branioca najvećih svetinja srpskog naroda uključujući i manastire Studenicu, Sopoćane i Pećku Patrijaršiju".

Druga nagrada pripala je novinaru u penziji Sretenu Panteliću iz Valjeva za fotografiju "Sveti Sava". "Ova fotografija na jedan neposredan način, prikazujući trenutak iz savremene svakodnevnice, provejava snažnom simbolikom Slave čitavog srpskog naroda - Svetog Save i u svojoj kompoziciji uspešno objedinjuje lik osnivača srpske crkve i države i savremenog čoveka koji izuzetno liči na Svetog Savu", napisano je u oceni žirija.
Trećeplasirani Miloš Šmit završio je Bogosloviju u Prizrenu i student je prve godine pravoslavnog Bogoslovkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Za svoju fotografiju "Bogorodica Ljeviška", koju je žiri ocenio sa najvišim ocenama, izjavio je sledeće:
"Ljeviška je imala veoma burnu istoriju, kroz koju je mnogo puta skrnavljena, pretvarana u džamiju i na kraju spaljivana. Ona je simbol srpskog naroda na tim prostorima, koji je vekovima prolazio kroz ista stradanja. Danas, ipak, možete videti crkvu u kojoj se ponovo čuje pesma mladih bogoslova, ne dajući da se ova velika svetinja zaboravi. Nažalost, situacija u Prizrenu još uvek nije bezbedna, kako za srpski narod, tako i za crkvu koja je opasana bodljikavom žicom. Uprkos takvim okolnostima, crkva opstaje. Dokle god postoji Ljeviška, živeće hrišćanstvo u Prizrenu".

U uži izbor članova žirija uvršćene su i fotografije manastira Visoki Dečani autora Ivana Jovanovića iz Beograda i Radoja Ostojića iz Osojana, fotografije manastira Gračanica Marka Stankovića iz Gnjilana i Igora Vasiljevića iz Gračanice, fotografije Radomira Jovanovića iz Niša, Aleksandra Aksovića iz Zvečana, Angeline Vasilljević iz Кraljeva, Stefana Pavlovića iz Prokuplja, istaknutog guslara Radovana Pekovića iz Кraljeva, Vesne Vučićević Vučković i Pavla Marjanovića iz Beograda, dve fotografije Jovana Milinova iz Novog Sada, kao i rekordne tri fotograije našeg istaknutog fotografa Stanka Кostića.
"Programsko usmerenje organizacije Art Exchange Inc. je da bogato kulturno nasleđe iz Srbije predstavi međunarodnoj publici i ovo takmičenje je proizišlo iz tog usmerenja. Naši planovi za naredni period obuhvataju tridesetak projekata iz obasti umetnosti, kulture i nauke, za koje se nadamo da ćemo ih ostvariti u saradnji sa Ambasadom Republike Srbije u Vašingtonu i drugim saradnicima. U ostvarenju ovih projekata planiramo uspostavljanje bliskih radnih odnosa sa najznačajnijim kulturnim ustanovama u Srbiji kao što su Etnografski muzej u Beogradu, Jugoslovenska kinoteka, Srpska akademija nauka i umetnosti, Matica srpska i Narodni muzej Srbije. Veoma smo zadovoljni rezultatima ovog takmičenja", istakla je Svetlana Rogić, osnivač i izvršna direktorka organizacije Art Eksčejndž.
Galerija sa pobedničkim fotografijama je dostupna na internet stranici organizatora i može se videti OVDE.