Program će u gračaničkom Domu kulture otvoriti episkop raško-prizrenski Teodosije.
Zbornik radova "Prizrenska bogoslovija; život, misija, doprinos" predstaviće: urednica izdanja dr Aleksandra Novakov, teolog i urednik izdanja Dejan Ristić, te jeromonasi i profesori Bogoslovije u Prizrenu - Isidor (Jagodić) i Nikita (Adamović).
Zbornik radova "Prizrenska bogoslovija: život, misija, doprinos" objavljen je 2021. godine povovodom velikog jubileja - 150 godina od osnivanja Prizrenske bogoslovije i 10 godina od obnove njenog rada u Prizrenu, u saizdavaštvu Eparhije raško-prizrenske, Prizrenske bogoslovije i Кosovskometohijskog odbora Matice srpske. Кnjiga sadrži 46 naučnih radova u kojima se interdisciplinarnim naučnim pristupom daje novo svetlo o radu ove značajne škole, imajući u vidu istorijske prilike u kojima je ostvarivala svoju delatnost.
Ivan Stepanovič Jastrebov (1839–1894) proveo je svoj radni vek na Balkanu kao diplomatski predstavnik Ruske carevine i ostao je zapamćen kao veliki prijatelj srpskog naroda. Dužnost ruskog konzula u evropskoj Turskoj omogućila je Jastrebovu, pasioniranom istraživaču, da proputuje i upozna Staru Srbiju, Makedoniju i Albaniju, i da ih svestrano izuči.
Njegovo delo "Stara Srbija i Albanija", treba posmatrati kao važan izvor za proučavanje Podrimlja u drugoj polovini XIX veka, i to u geografskom, istorijskom, etnografskom i demografskom pogledu.
O sabranim delima Ivana Stepanoviča Jastrebova ("Stara Srbija i Arbanija", "Podaci za istoriju Srpske Crkve i naroda", "Običaji i pesme Srba u Turskoj") će govoriti urednik i priređivač Borisav Čeliković i priređivačica prof. dr Valentina Pitulić.