Međunarodni dan Roma je službeno proglašen 1990. godine u Serocku u Poljskoj, mestu četvrtog Svetskog romskog kongresa Međunarodne romske unije (IRU). To je i sećanje na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika održan u Čelsfildu kraj Londona od 7. do 12. aprila 1971. godine.
Na kongresu je donešena odluka o romskoj himni za koju je izabrana pesma "Đelem, đelem" (Išao sam, išao) i odluka o zastavi za koju je odabrana plavo-zelena dvobojka sa crvenim točkom u sredini, simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tokom istorije.
Romska zajednica je druga po brojčanosti, pored Srba, u opštini Gračanica pa je romski jezik jedan od dva u službenoj upotrebi u ovoj lokalnoj samoupravi.
Uprkos brojčanosti, Romi na teritoriji ove opštine uglavnom žive u lošim uslovima, siromaštvu.
Deca iz romske zajednice pohađaju školu u Gračanici i drugim srpskim sredinama na teritoriji ove opštine, a za potrebe njihovog boljeg obrazovanja u Gračanici postoji i Obrazovni kulturni centar.
Proteklih dana, uoči obeležavanja ovog praznika, održano je više manifestacija, a na jednoj od njih učestvovala je i operska diva iz Srbije Nataša Tasić Knežević.
Čestitke povodom Međunarodnog dana Roma uputili su američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer i šef Kancelarije EU Tomaš Sunjog.