Monografija prati politička, vojna i društveno-socijalna dešavanja na teritorijalno-administrativnoj, ali i versko-etničkoj tromeđi „Nedićeve“ Srbije, „Velike Albanije“ i Guvernatorata Crne Gore.
Na ovom prostoru prelamaju se ključni procesi koji su i prožimali južne delove Srbije tokom okupacije u Drugom svetskom ratu.
Dr Milutin Živković, diplomirao je i doktorirao istoriju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. U domenu njegovog naučno – istraživačkog rada je istorija Drugog svetskog rata u Srbiji, odnosno prostor Kosova i Metohije i Raške oblasti (Sandžaka).
Na tribini posvećenoj ovoj knjizi govoriće dr Ena Mirković, dr Petar Ristanović i sam autor, a moderator će da bude dr Aleksandar Pavlović – naučni saradnik u Institutu za srpsku kulturu Priština-Leposavić.
Događaj zajedno organizuju Dom kulutre Gračanica i Srpski kulturni centar u Prištini.