Ministar Čeku je govorio na okruglom stolu koji je organizovao Kosovski savet za kulturnu baštinu (KSKB).
„U bliskoj saradnji sa Kosovskim savetom za kulturnu baštinu, započeli smo sa kompletiranjem relevantnog sekundarnog zakonodavstva koje će stvoriti jaku osnovu za profesionalni proces procene kulturnog nasleđa u skladu sa međunarodnim standardima i principima. Takođe, nakon intenzivnog angažovanja institucija kulturnog nasleđa i u bliskoj saradnji sa KSKB-om tokom ove nedelje ćemo podneti prvu grupu predloga za trajnu zaštitu našeg bogatog kulturnog nasleđa“, rekao je on.
Čeku je dodao da je poslednjih meseci pokrenuto nekoliko programa koji će, prema njegovim rečima, doprineti poboljšanju situacije u pogledu zaštite kulturnog nasleđa. Pomenuo je program integrisanog sistema upravljanja kulturnim nasleđem i rekao da će kroz ovaj program biti obezbeđeno uključivanje svih podataka i kategorija kulturnog nasleđa u zajedničku i integrisanu platformu.
Predsednik Odbora za obrazovanje i kulturu u Skupštini Kosova Ardian Gola je naveo da će ovaj odbor podržati sve mere koje čuvaju identitet, istoriju i kulturu Kosova.
„Uloga, odgovornost rada i koordinacija svih institucionalnih veza je od najveće važnosti", rekao je on.
Predsednica odbora KSKB Zanita Halimi je naglasila da kulturno nasleđe na Kosovu mora biti zaštićeno.
„Ovaj okrugli sto treba posmatrati kao platformu za dijalog, da se razmisli o onome što je do sada postignuto. Svi smo svesni da je kulturno nasleđe dragoceni resurs na mnogo načina, kulturno nasleđe je važno za ekonomski razvoj, za turističku privlačnost, ono je faktor identiteta, tako da moramo nastaviti da ga štitimo, ne samo zbog njegove važne uloge u ekonomskom rastu i zapošljavanju, već posebno zato što je to naša odgovornost prema budućim generacijama“, rekla je Halimi.