Prema planu i programu iz 2020. godine milion dinara je izdvojeno za digitalizaciju „Venca“ od strane Ministarstva kulture i informisanja Repubilke Srbije.
Direktorica ansambla narodnih igara „Venac“ Snežana Jovanović ističe da je u planu dodatno ulaganje, kako bi bila nabavljena celokupna kompjuterska oprema „koja će pomoći da se rad `Venca` digitalizuje i predstavi svetu“.
Ona je dodala da je ovo ujedno i prva kulturna ustanova na Кosovu koja je započela proces digitalizacije.
„Želimo da celokupnu arhivu digatilizujemo, sačuvamo, jer je elektornski vid čuvanja arhive prekopotreban. Pripremamo se za budućnost. Sa druge strane, celokupni umetnički rad želimo da prezentujemo putem digitalizacije, ne samo da se snimaju kola, spotovi, nego da digitalizujemo kolo, tačnije da korak digitalizujemo, da ga prikažemo i da bude dostupan, i sve to želimo da kroz projekat `Zaigraj i ti kolo` prikažemo na našem sajtu, jutjub kanalu”, istakla je direktorka “Venca” Snežana Jovanović.
Sekretar „Venca“ Dragana Karadžić radiće na digitalizaciji celokupne arhive ansambla.
“Počevši od ugovora zaposlenih, preko ugovora sa saradnicima, do ugovora sa Domovima kultura gde budemo nastupali. A pored ugovora, radićemo i digitalizaciju svih opštih akata u firmi, kao i celokupne dokumentacije proizvedene u toku godine. Celokupna dokumentacija i postojaća i buduća ući će u proces digitalizacije. To će umnogome olakšati posa, a biće i lakše pronalažnje dokumenta”, rekla je Karadžićeva, koja je obuku o procesu digitilazacije pohađala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.
Snežana Jovanović napominje da je suština digitalizacije „da sve igre sa prostora Kosova i Metohije budu zabeležene kamerom“.
„Želimo da snimimo način na koji se (kola) igraju, da se prezentuje odakle su, kao i da budu prikazana celokupnoj srpskoj zajednici svuda u svetu, ali ne samo srpskoj zajednici, koju želimo da podučimo i podsetimo da i oni zajedno sa nama čuvaju nematerijalno kulturno nasleđe, već i da sve ostale upoznamo sa tim“, poručila je Jovanović.
Ona ističe da ansambl „Venac“ tokom trajanja epidemije koronavirusa poštuje sve mere, a da su tokom vandrednog stanja, kada je rad bio zabranjen, koreografije uvežbavali „na daljinu“, odnosno putem interneta.
„Poput dece koja su učila kod kuće i mi smo taj princip upotrebili. Komunicirali smo preko društevnih mreža. Umetnički sektor je dobijao zadatke. Od kada je rad dozvoljen, dolazimo u manjim grupama, držimo distancu i bez dodira“.
Ansambl „Venac“ broji oko 60 članova, a na svom repertoaru ima oko 35 različitih koreografija.
Prvi radni dan u novoj godini članovi ansambla "Venac" započeli su danas probom u Srpskom kulturnom centru u Prištini.