“Monumenti –promenljivo lice sećanja” naziv je koji nosi izložba fotografija soijalističkih spomenika nastalih u periodu nakon Drugog svetskog rata.
Autor izložbe nemački fotograf Marko Šnajder, ili kako je sebe nazvao Marko Krojač, postao je zaljubljenik u spomenike zapadnog Balkana onda kada je prvi put, početkom devedesetih godina, posetio Jugoslaviju
“Prvi socijalisticki spomenik koji sam imao prilike da vidim bio je predivan. I to je bio povod za moj rad i putovanja po zapadnom Balkanu. Ustvari, naišao sam na nekakvu mapu spomenika socijalističke Jugoslavije i počeo sam da je pratim. To su bila vrlo lepa i interesantna mesta i polako sam počeo da shvatam da u svemu tome ima i moje nemačke istorije, na spomenicima je bilo puno nemaca, partizana. Zato sam počeo vise da istražujem mesta u kojima su spomenici napravljeni”.
Šnajderove fotografije su već izlagane u Beogradu, Derventi, Skoplju, Tetovu i Prištini. Džejn Viola Feber iz ZFD foruma, koji je i organizator izložbi naglašava da su mesta, na kojima će nakon Gračanice biti predstavljene fotografije, Sarajevo i Berlin.
“Ovde su predstavljene samo neke od 500 fotografija. Naš zadatak nije da pokažemo same spomenike već da prikažemo kakvo je društvo u kojima su oni nastali i kako se današnje društvo seća prošlosti. Evo, na osnovu ovih fotografija možemo zaključiti da je većina spomenika posvećena muškarcima i da je mali broj onih koji su posvećeni ženama. Ima toliko spomenika boraca, ali ne i žrtava. Dakle, naš zadatak je bio da pokažemo kako se naše društvo suočava sa prošlošću”, ističe Džejn Viola Feber.
Otvaranju izložbe, koja je organizovana uz podršku ambasada Nemaćke i Švajcarske u Prištini, prisustvovalo je više desetina posetilaca iz Gračanice i Prištine.
Domaćin izložbe ispred AKC-a Milena Vukajlović za KIM radio navodi da raduje činjenica da se na svakoj novoj aktivnosti, koju organizuje ovaj centar, uvek pojave nova lica koji kasnije postanu redovni posetioci.
Izlozba “Monumenti –promenljivo lice sećanja” biće otvorena u AKC-u sve do 21. novembra, a galerijski prostor biće dostupan posetiocima svakog dana od 15 do 17 časova. U ovom centru u Gračanici 20. novembra biće organizovana i debata “Suočavanje sa prošlošću” na kojoj će se, između ostalog, diskutovati i o kuturno-istorijskim spomenicima.