U pogromu 17. marta 2004. godine na Kosovu i Metohiji je stradalo 19 osoba, uništeno je oko 900 kuća, proterano 4.000 Srba, uništeno i oskrnavljeno 39 crkava i manastira.
Ove godine je, zbog epidemije koronavirusa, obeležavanje proteklo bez većeg okupljanja.
Vladika raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije je tokom parastosa podsetio na sve stradale u martovskom pogromu 17. marta 2004. godine.
“Mi se danas molitvama sećamo svih njih posle 16. godina od martovskog pogroma kada su naši neprijatelji, zločinci, koji su ono što nisu uspeli da urade 1998. i 1999. godine i kasnije, pokušali 2004. godine - da proteraju, da unište i spale sve ono što je srpsko. Hvala Bogu, u tome nisu uspeli. Kao i mnogi pre toga, nisu uspeli do kraja u svojim namerama, ali je naneta bol, naneta je rana našem biću”, kazao je vladika Teodosije.
Nakon parastosa, usledlo je polaganje belih ruža ispred instalacije “Missing” u dvorištu Doma kulture Gračanica i otvaranje izložbe radova sa Likovne kolonije „Jesen u Prizrenu 2019“.
Predsednik Opštine Gračanica Srđan Popović je pročitao imena stradalih tokom martovskog nasilja i istakao da su ona (imena) “molitva i opomena da se nikada i nigde takvo zlo ne ponovi”.
“Želim da se poklonimo pred njihovim porodicama koje tako dostojanstveno i trpeljivo nose svoj teški teret i nesreću. Ovog dana, mi se sećamo stotine pretučeih i hiljada progranih i želimo da im kažemo da nikada njihova žrtva i muka neće biti zaboravljena. Ona je ugrađena u naše živote, ona je deo zajedničkih ožiljaka i ljubavi koja nam govori: `Vi ste tu da obnavljate, da stvarate i radite, nama da budete podstrek, da na vas nikada ne zaboravimo i nikada ne odemo`“, istakao je Popović.
Likovna kolonija „Jesen u Prizrenu 2019“ je umetnički i stvaralački odgovor na martovski pogrom 2004. godine. Umetnici iz Srbije i Crne Gore su sedam dana stvarali u kompleksu manastira Svetih Arhangela kod Prizrena suočeni sa posledicama razaranja i obnove.
“Sve što smo imali tog dana je pogođeno u srce i to srce kuca i dan danas”, kazao je novinar i direktor Doma kulture “Gračanica” Živojin Rakočević.
“Sve što smo imali doživelo je težak udarac i sve što smo imali se obnavlja. Kolonija organizovana peti put u Prizrenu je dokaz da se na ruševinama rađa život i da taj život daje svoj stvaralački i kreativni odgovor”, istakao je Rakočević.
Parastosu i polaganju ruža prisustvovali su i predsednik Privremenog organa Opštine Priština Ljubinko Karadžić i sekretar u Ministarstvu privrede Republike Srbije Branimir Stojanović.
Organizatori programa su Eparhija raško-prizrenska i kosovskometohijska, Dom kulture „Gračanica“ i Udruženje porodica kosmetskih stradalnika.