Svetska zdravstvena organizacija je, ranije ove godine, navela da podvarijanta eris ne donosi značajniju opasnost po javno zdravlje.
“Skoro u svim opštinama, kako na severu, tako i na jugu naše nadležnosti evidentirana je po jedna novoobolela osoba. Možemo reći da je korona virus i dalje prisutan na našoj teritoriji”, rekla je dr Novaković.
Ona ne isključuje mogućnost pojave novog mutiranog soja virusa koji je već zabeležen sporadično na teritoriji centralne Srbije.
“S obzirom na period hladnijeg vremena, broj obolelih će se povećavati, virus će tražiti put ka osetljivim osobama pa postoji mogućnost mutacije, što je i svojstvo virusa korona i mogućnost češćeg oboljevanja i teže kliničke slike. Smatra se da ovo nije realna epidemiološka situacija. Ono što vidimo je vrh ledenog brega, kako mi to u epidemiologiji nazivamo. Realno je da postoji mnogo više zaraženih osoba, kako iz kontakta, tako i stanovništva uopšte, koji se nisu javili lekaru, nisu se uzorkovali, te ih i nemamo u evidenciji”, navela je dr Novaković.
Takođe, ona smatra da je to zbog toga što je trenutno klinička slika blaga, pa se pacijenti leče u kućnim uslovima.
Dr Novaković je dodala da bez obzira o kom se tipu virusa radi, treba biti obazriv. Sa dolaskom hladnijih jesenjih dana, ako je u pitanju mutirani soj korone, on će svakako biti slabiji i manje opasan, ali ne treba zaboraviti na ostale visuse i sezonski grip sa kojima smo živeli i pre pojave korona virusa.
“Apelujem na stanovništvo da što više vremena provode na otvorenom, izbegavaju zatvorene prostorije i grupisanja u zatvorenom prostoru. U predstojećem periodu potrebno je što više provetravati prostorije, što je osnovna preventivna mera za preventivne infekcije, jačati imuni sistem, kako ishranom, tako i suplementima. Sve osobe koje se duže od tri dana ne osećaju dobro, malaksale su i imaju povišenu telesnu temperaturu potrebno je da se obavezno jave lekaru. Ovo se posebno odnosi na starije osobe i one koje već imaju neke pridružene bolesti. Poučeni ranijim iskustvom, znamo da korona ume da bude nemilosrdna, kao i druge virusne infekcije, pa je potrebno da se na vreme krene sa lečenjem da se neke stvari ne bi otele kontroli”, dodala je ona.
S obzirom da se vakcina protiv sezonskog gripa pokazala kao efikasna dugi niz godina bez ikakvih nuspojava, epidemiolozi je preporučuju, kako hroničnim bolesnicima tako i svim osobama starijim od 65 godina.
“To je zaista dobra praksa i ispitana vakcina godinama, nikada nismo imali prijavljenu ni jednu neželjenu reakciju”, kazala je ona.
Na infektivnom odeljenju KBC Kosovska Mitrovica, prema informacijama koje dr Novaković ima, hospitalizovana je jedna osoba starije životne dobi sa pridruženim bolestima koja se leči od kovida-19 i jedna osoba obolela od enterokolitisa.
"Osim slučajeva koronavirusa, koji se za sada još uvek javljaju u blažem obliku i sporadično, nezvanično posedujem informacije da je veliki broj pacijenata, uglavnom dece, sa digestivnim problemima, ali oni nisu evidentirani u Zavodu za javno zdravlje, pa se ne može govoriti o epidemiji", zaključila je ona.