"Nikome nije u interesu da dođe do sukoba sa nesagledivim posledicama. Treba raditi na vraćanju i jačanju međusobnog poverenja, ne na ponovnim podvajanjima. Dogovorom se može i mora prevazići nastali problem, uz poštovanje zakona", rekao je on.
Bećiri je istakao da "svi treba da shvate da je vreme oružanih sukoba daleko iza nas".
On smatra da je potrebno strpljenja i razumevanja za objektivne teškoće, ali i mnogo veća zainteresovanost države da ekonomski ojača ovo područje, pričuve investitore i otvori nova radna mesta.
"Nezaposlenima je lako manipulisati, tu je po meni ključ problema. Ekonomski razvoj Srbije, nekako mi se čini, završava se u Vranju, a Bujanovac i Preševo ostaju na margini. I zato je sve više onih koji odlaze sa ovog područja u potrazi za boljim životom", kaže Bećiri.
On je naveo i da je Savet, "posle početnog lutanja, na dobrom putu da se izbori za prava koja nam po zakonu o nacionalnim manjinama pripadaju". Ipak, najviše problema, prema njegovim rečima, stvara upotreba zastave.
"Tražili smo da legalno koristimo zastavu Albanije, smatrajući da ne povređujemo ničija osećanja. Država Srbija nam to ne dozvoljava, jer je protivno Ustavu. Uputili su nas na izradu zastave koja će biti drugačija od ove koju koristimo, a koja je nacionalna zastava Albanaca", kaže Bećiri.
On je rekao i da je tražio i da u dijalog Beograda i Prištine budu uključeni i Albanci sa juga Srbije i Srbi sa Kosova.
"Kako oni nisu bili direktno uključeni, nema potrebe ni mi to da tražimo. Naš stav je poznat - zalažemo se za princip reciprociteta na relaciji Srbi na Kosovu - Albanci u preševskoj dolini - što njima tamo, to nama ovde", smatra Bećiri.