Ambasadorka Džejkobson očekuje da će izbori na Kosovu biti uspešni i da će proteći u mirnoj atmosferi jer je to, kako je kazala, “važno za nastavak evropskih perspektiva obe zemlje”.
Džejkobsonova je u intervjuu KIM radiju i TV Centar naglasila da predstojeći lokalni izbori na Kosovu označavaju “početak nove ere”.
“Ovo je prvi put da će izbori biti održani na celoj teritoriji Kosova u isto vreme. Ovo su prvi izbori od okončanja nadgledane nezavisnosti. To su prvi izbori od kada je Kosovo formalno počelo da pregovara o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom”, podsetila je ona.
Ističući da često ima neočekivanih problema na Kosovu ona je izrazila uverenje da će, kako je kazala, “obe strane biti u stanju da krenu napred i da će izbori u nedelju biti uspešni”.
Američka ambasadorka je istakla važnost izlaska Srba na ove izbore, posebno na severu Kosova.
“Ovo je zaista prva prilika da građani mogu da izaberu svoje rukovodstvo. Mislim da je cela zemlja spremna da krene napred, u smislu ekonomskog razvoja, po pitanju integracija u evropske strukture, a sve to će zahtevati uspešne izbore. Ali, posle tih izbora, ljudi na severu, po prvi put će imati predstavnike koje su sami izabrali. Oni imaju mogućnost da biraju ljude koje poznaju”, rekla je američka ambasadorka na Kosovu ocenjujući “dobrim” poruke premijera i vicepremijera Srbije Ivice Dačića i Aleksandra Vučića.
Govoreći o Zajednici srpskih opština Trejsi Džejkobson je u intervjuu KIM radiju i TV Centar navela da je nezahvalno govoriti o rokovima za njeno formiranje ali je izrazila očekivanje da će od Zajednice srpskih opština svi imati koristi.
“Mislim da bi to bilo dobro sredstvo kojim bi izabrani lideri mogli da kolektivno ostvaruju svoje opštinske odgovornosti, i da koordiniraju i razmenjuju najbolje stavove u pitanjima od zajedničkog interesa, kao što su zdravstvo, obrazovanje, urbano i ruralno planiranje, privredni razvoj. U skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonom, Zajednica kao što je ova, takođe može da ima odnos saradnje i sa drugim zemljama, na primer, u ovom slučaju, sa Srbijom”.
Džejkobsonova je kazala da bi “parlamentarni izbori tokom narednog proleća bili greška, jer izborna reforma nije završena”.
“Treba nam bar šest meseci nakon završetka izborne reforme pre nego što se izbori mogu održati. Dakle, ako Kosovo želi da ima izbore koje će priznati međunarodna zajednica, i sasvim iskreno, sami građani, politički lideri treba da donose odluke o izbornoj reformi, a zatim da imaju izbore šest meseci kasnije. To je nešto o čemu sam razgovarala sa političkim liderima nedavno, tokom ove nedelje, i mislim da je to nešto što ćemo nastaviti da sledimo i da podstičemo u narednim nedeljama”.
Ona je naglasila da najveći izazov za Srbe na Kosovu nakon lokalnih izbora ostaje ekonomski ravoj.