Jovana Pešić, Jelena Savić, Marija Stoiljković i Veselj Saljiji čine pobedničku ekipu, za koju nije postojao ni jedan nerešiv problem.
"Nakon rešavanja određenih zadataka u vezi sa detektovanjem problema i rešavanjem zagonetki, brzo smo ušli u sledeći krug takmičenja gde su učenici rešavali probleme iz ekonomije, matematike i umetnosti. Zahvaljujući znanju uspeli da se plasiraju u polufinale", pojasnio je detalje takmičenja profesor Slobodan Miljković, mentor ekipe iz Kosovske Kamenice.
U finalnom delu takmičenja ekipa kameničke Gimnazije, kao motiv za svoj zadatak iskoristila je objekat "Plutonijum" u Briselu.
"Osavremenili su ideju i umesto kugli stavljali staklene sfere unutar kojih su osmislili postavljanje solarnih traka čime su objekat učinili ekološki održivim i ekonomski isplativim. Ova kreativna ideja je odlučila da od žirija dobiju najveći broj poena", ispričao je Miljković.
Direktor Gimnazije u Kosovskoj Kamenici Ivan Arsić ponosan je na učenike i nastavnike svoje škole, citira Erazma Roterdamskog da "najveća nada svake zemlje leži u primerenom školovanju mladih." To nas podstiče da razmislimo o čemu možemo da se nadamo u obrazovanju mladih.
"Da nada itekako postoji, ojačali su naši učenici koji su kao prvoplasirana ekipa dokazali da Gimnazija u Kosovskoj Kamenici podstiče učenike da rešavaju problem, bez puke reprodukcije naučenog", rekao je Arsić.
"STEAM obrazovanje" ima za cilj promociju i objedinjavanje nauke, tehnologije, inženjerstva, matematike i umetnosti.
Učenici koji prilaze ovom vidu obrazovanja ne usvajaju samo znanje već upotrebom naučenog dolaze do rešavanja problema jer se, napominju u kameničkoj Gimnaziji, istraživanjem dolazi do mnogo većih saznanja.
Gimnazijalci iz Kosovske Kamenice prvi put su učestvovali na "Brinfiniti" takmičenju i kući se vratili osvojenim prvim mestom.