Arhitektonska i urbanistička rešenja za Gračanicu, koja su dobijena tromesečnim radom studenata i profesora sa Kosova i iz Ljubljane predstavljena su danas građanima, nadležnima u lokalnoj samoupravi i medijima.
“Mi smo ustanovili problematiku koju treba razvijati, a to je urabnizacija, turizam, održivi razvoj arhitektura. Prvo smo ustanovili da je najbitnije za ljude koji žive u Gračanici, kako bismo razvili neku novu kombinaciju održivog razvoja. Drugo, ne treba se samo raditi na gradnji, nego treba raditi i na razvoj otvorenih prostora”, kazala je Alenka Fikfak profesor iz Ljubljane.
Profesor na fakultetu Tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici objasnila je okupljenima kako Gračanica treba da izgleda.
“Nova pešačka zona sa preoblikovanim fasadama, recepcija i stambene jedinice za hotel, zdravstvena klinika, pijace sa javnim parking prostorom, jedan novi model obdaništa sa integrisanim programom zdrave ishrane, novi modeli za jednoporodične kuće, zha dvojne kuće, za kuće u nizu, za teresaste kuće, novi model za poljoprivredno domaćinstvo sa razvijenim agro-turističkim programom, steklenici, kiosci”, kazala je ona.
“Urbanizacijom Gračanice želimo da transformišemo Gračanicu u grad”, kazao je direktor Odeljenja za urbanizam u Opštini Gračanica Dejan Jovanović, dodajući da Gračanica ima potencijala za razvoj u urbanu sredinu.
“Na ovom projektu je bilo uključeno šest pofesora, odnosno šest stručnjaka iz oblasti arhitekture i urbanizma. Profesori su zajedno sa svojim studentima radili na ovom projektu. Takođe, Norveška ambasada je omogučila da se na ovom projektu uključi i šest stažista”, kazao je Jovanović.
Na prezentaciji projekta “Urbanizacija Gračanice”, gradonačelnik lokalne samouprave Srđan Popović kazao je da je Gračanici potreban “urbani duh”.
“Opština Gračanica je ruralnog tipa i preko potrebno nam je da Gračanica ima taj urbani duh, jer je pre svega to jedan bitan preduslov za opstanak mladih. Svuda u svetu imamo to da mladi iz manjih sredina idu u veće gradove, ovde kod nas je to osetljivo pitanje zato što je to vezano sa opstankom Srba na Kosovu”, kazao je Popović
Projekat je finasiran od strane Ambasade Norveške, a započet je trodnevnom radionicom održanom sredinom marta u saradnji sa profesorima Univeriteta u Ljubljani i Kosovskoj Mitrovici , kao i studentima.