U ovom projektu su učestvovali mladi iz svih zemalja regiona, a cilj projekta je prema rečima organizatora izgradnja profesionalnih kapaciteta i pripremanje novih generacija za direktan doprinos u evrointegracijama svojih zemalja na Balkanu.
Ministarka za evrointegracije u Vladi Kosova Mimoza Ahmetaj ističe da je, zbog stabilnosti na Balkanu, od velike važnosti da sve zemlje zapadnog Balkana postanu članice EU.
“Kosovo će nastaviti proces evrointegracija koliko god to bude trajao i zbog toga je važna dobra regionalna saradnja svih zemalja Zapadnog Balkana, jer taj odnos direktno utiče na određene segmente u evrointegracijama“, kaže ministarka Ahmetaj.
Učesnici projekta, uglavnom mladi, imali su različite zadatke u zavisnosti od struke, najzastupljeniji panelisti su pravnici i ekonomisti.
Svima je, međutim, u radu na projektu bilo zajedničko prevazilaženje različitih pravnih i ekonomskih prepreka u evrointegracijama zemalja Zapadnog Balkana.
Učesnica projekta, Andrijana Čanović iz Crne Gore je sa još četvoro kolega u Sarajevu radila na doprinosu u poboljšanju rodne ravnopravnosti i zaštite manjina.
“Najveći izazov je pre svega bio da razumemo kompletan politički sistem BiH da bi uopšte mogli da dublje uđemo u temu. Nakon toga smo se upoznali sa problemom nepoštovanja rodne ravnopravnosti i manjina. Zaključili smo da je BiH jako sprecifična po tom pitanju. Mi smo dali doprinos i nadamo se pozitivnim rezultatima“, kaže Andrijana Čanović iz Crne Gore.
Ekonomista iz Makedonije Marija Micevska koja je zaposlena u Vladi ove zemlje, sa svojom grupom je radila na rešavanju ekonomskih prepreka u evrointegracijama zemalja zapadnog Balkana.
“Sve balkanske zemlje koje nisu članice EU su manje ili više u sličnoj situaciji kada su u pitanju evrointegracije. Neke zemlje napreduju brže, a neke sporije i ključ našeg zadatka je bio da razmenimo iskustva. Na političke odluke ne možemo da utičemo direktno, ali postoje delovi vezani za administrativni proces na koji možemo da utičemo“, kaže ekonomista Marija Micevska.
Projektom su obuhvaćeni učesnici sa Kosova kao i iz Makedonije, Albanije, BiH, Crne Gore i Srbije.
Organizator programa je Evropska komisija i Britanski savet.