„Posebno su nagrađene televizije Pink i Hepi. Sva četiri pružaoca medijskih usluga koja su ponovo dobila nacionalne frekvencije nisu imala kulturno-umetnički program, što je potvrđeno izveštajem REM-a iz 2020. godine“, saopštio je UNS.
U saopštenju povodom odluke o dodeli frekvencija televizijama koje se nisu pridržavale programskih elaborata na osnovu kojih im je ranije dodeljena dozvola za nacionalnu pokrivenost, UNS je ocenio da je Savet REM-a „odgovorniji od televizija koje su kršile pravila“.
„To je najbolje objasnio vlasnik televizije Pink na predstavljanju kandidature svog medija pred Savetom REM-a kada je rekao: ‘Priča o prošlosti je automatski restartovana s obzirom na to da nam niste oduzeli frekvenciju dosad“, naveli su iz UNS-a.
Više opozicionih stranaka osudilo je odluku Regulatornog tela za elektronske medije o dodeli nacionalnih frekvencija.
„Nedopustivo je da televizije koje su više stotina puta prekršile i Zakon o javnom informisanju i medijima, Zakon o elektronskim medijima i Zakon o oglašavanju, i od kojih su neke aktivnoučestvovale u kampanjama hajke, stigmatizacije i kriminalizacije, pre svega političara i novinara, dobiju mogućnost da nastave sa takvim radom“, naveli su iz PSG-a.
Ta stranka ističe da ovakvom odlukom Saveta REM Srbija nastavlja da nazaduje u pristupanju Evropskoj uniji, u čijem pristupanju su ključna poglavlja vezana za slobodu medija i vladavinu prava.
U svim izveštajima relevantnih evropskih i svetskih institucija i organizacija, situacija u medijima u Srbiji se označava kao nezadovoljavajuća, a mediji sa nacionalnom frekvencijom kao oni preko kojih vladajuća stranka sprovodi propagandu, ukazali su iz PSG-a.