"Znamo da su Kosovari prošli kroz rat, da su prošle 23 teške godine, da ste pobedili i izgradili vašu zemlju. Primer Kosova je veoma dobar za Ukrajinu, nadam se da će se naše prijateljstvo nastaviti i tokom naše pobede. Danas vidim da su Kosovari veoma hrabri, zato i verujem u našu snagu. Vidim da kosovski novinari moraju da se suočavaju sa Ruskom propagandom isto kao i Ukrajina", rekla je Ljudmila Makej.
Ona je dodala da su u Prištini ona i njena kolegenica naišle na "dobre prijatelje".
"U Prištini smo u prilici da ostanemo u našoj profesiji što je veoma važno, jer glas Ukrajine na Kosovu, Balkanu, u Evropi i širom sveta može da se čuje. Zahvaljujem vam se što ste nam pružili priliku da vidimo kako Kosovari žive nakon rata", navela je Makejova.
Darija Meščerijakova je četvrta novinarka koja je u maju došla iz Ukrajine na Kosovo.
"Stvarno verujem da ćemo uskoro priznati Kosovo. Veoma je važno da svet čuje naš ukrajinski glas, a ne samo ruski. Vidim da je Ukrajina izgubila ovaj informativni rat jer svuda postoji veoma jasan ruski narativ. Ruska propaganda nema nikakav cilj osim da učini da joj verujete. Ako sumnjate, onda sve što je rekla druga strana nije potpuno tačno, pa zbog toga pokušavaju da naprave taj narativ. Imaju toliko puno novca da ulože u botove, čak i kada su proglasili nezavisnost Donjecke i Luganske Narodne Republike".
Ona je dodala da su Srbija i Rusija bliske kada je u pitanju propaganda, te da to nije iznenađenje.
"Dala sam ovde intervju za Glas Amerike, dobila sam toliko mnogo uvreda nakon tog intervjua, napali su me Srbi na privatnom mejlu, vređali su me. I prošle nedelje kada su srpski teniseri Janko Tipsarević i Viktor Trojicki otišli u Moskvu da igraju, naši teniseri su im rekli da je baš žalosno što su izabrali pogrešnu stranu. Oni su odgovorili: ’Šta ste vi borci za slobodu rekli kada je NATO bombardovao Beograd, ko se digao u vašoj zemlji za nas’. Kako je smešno da oni koriste to u njihovim narativu. Smešno je da je Raša tudej i danas otvorena u Srbiji i oseća se odlično. Veoma je veliko i opasno oružje i funkcioniše. Što se duže bude odvijao rat u Ukrajini, manje ljudi će nam verovati. Rusija i dalje ima puno para da utiče na agendu u ovom ratu", zaključila je Meščerijakova.
Podsetimo, kosovska vlada je odlučila 1. marta ove godine, nakon izbijanja rata u Ukrajini, da ugosti 20 novinara iz ove zemlje kroz program "Novinari u boravku na Kosovu". Program prihvata ukrajinskih novinara su pokrenuli Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF) i Evropska federacija novinara (EFJ), a finansira ga i podržava kancelarija kosovskog premijera, te kosovska ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova.
YIHR Kosovo obeležava ovogodišnje deveto izdanje "Nedelje ljudskih prava" pod sloganom "Ujedinjeni protiv nepravde".