Po zakonu, svako dete ima pravo na kvalitetno obrazovanje. U posleratnim godinama, većina srpskih škola na Kosovu je bila prinuđena da napusti svoja matična sedišta, pa su iz gradova prešli u sela, a seoske škole dobile nove stanare. Zbog prevelike gužve, prvih godina nakon sukoba to je možda i uticalo na kvalitet obrazovanja učenika. Sada je situacija drugačija tvrde direktori škola.
„Osnovna škola Kralj Milutin iz Gračanice od 1999. godine radi u tri smene. U prvoj smeni su učenici Medicinske, Građevinsko-saobraćajne i Muzičke škole, od 11 do 14 časova idu učenici od prvog do četvrtog razreda, a od 14 idu učenici od petog do osmog razreda. Ova škola donekle zadovoljava potrebe, mada nije na odmet da imamo više školskog prostora. Bilo bi dobro kada bi Opština Gračanica, Kancelarija za KiM i država Srbija mogla da pomogne izgradnju još jedno šest učionica“, rekao je učitelj u OŠ "Kralj Milutin" Ljubomir Maksimović.
Govoreći o kvalitetu obrazovanja, učitelj navodi da to najviše zavisi od samih učenika.
„To važi za đake koji žele da uče. Sve zavisi od intelektualne i psihofizičke sposobnosti učenika da primi znanje. Za sada obrazovanje u ovoj školi ide odličnim tempom, ali može još bolje “, uveren je Maksimović.
Osnovnu školu "Knez Lazar" u Donjoj Gušterici pohađa 468 učenika. Ova škola ima i tri isturena odeljenja, u Gornjoj Gušterici, Livađu i Dobrotinu. Direktor Dragan Maksimović kaže da su uslovi u školi adekvatni i da su ispunjeni svi kriterijumi. Što se nastave tiče, direktor tvrdi da je njen kvalitet ravan onome u školama u centralnoj Srbji.
“Kvalitet obrazovanja je na jednom visokom nivou što pokazuju i brojni rezultati naših učenika kako na opštinskim takmičenijima, tako i na pokrajinskim i republičkim, to znači da imamo adekvatni stručni kadar i samim tim rezultati pokazuju da je sve na nivou”, kaže Maksimović.
Iako ima problem sa nedostatkom prostora i radi u dve smene, OŠ "Miladin Mitić" ima dugu tradiciju u obrazovanju, kaže njen direktor Ljubiša Karadžić.
„Ova škola nije od juče, postoji tri veka, uvek su se isticali učenici ove škole, iako rade u ovakvim uslovima i ovakvom vremenu, kako radimo poslednjih godina. Mišljenja sam, da ova škola i pre nego što sam ja postao direktor, a i sada ima zadovoljavajući nastavni kadar imamo 95% stručnog kadra. Generalno gledano, ako uporedimo druge vaspitno obrazovne ustanove OŠ "Miladin Mitić" ima zapažene rezultate, na okružnim, opštinskim takmičenjima. Učenici ove škole imaju dobre rezultate i u srednjim školama, što nastavnicima posebno godi“, kaže Karadžić.
Pojedini meštani centralnog Kosova smatraju da kvalitet obrazovanja nije najbolji što zbog neadekvatnih uslova, što zbog nezainteresovanosti dece.
„Uslovi nisu toliko loši, s tim što deca nisu zainteresovana da uče dovoljno, tako da obrazovanje nije na zavidnom nivou“, kaže Nemanja Milić.
„Što se tiče nastavnika i profesora mislim da su u redu, a što se uslova tiče, stručne prakse konkretno u tom smislu mislim da nemaju baš adekvatne uslove u odnosu na druge veće sredine", rekla je Jelena Živković.
Škole na centralnom Kosovu ne nagrađuju učenika generacije
Na kraju školske godine svaka škola bira učenika generacije. U razvijenijim sredinama najbolji učenici bivaju nagrađeni. U osnovnim školama na centralnom Kosovu to nije slučaj.
“Dajemo samo zahvalnice jer nismo u mogućnosti. Osnovna škola "Knez Lazar" nema sopstvene prihode tako da nismo mogli nešto da priuštimo, odnosno da kupimo đaku generacije”, kaže direktor Dragan Maksimović.
Zahvalnice su jedino što učenici generacije dobiju i u OŠ "Kralj Milutin".
„Najbolji đaci u osmom razredu dobijaju Vukove diplome, dobijaju zahvalnice iz određenih predmeta“, kaže učitelj Ljubomir Maksimović.
„Na školskom odboru smo imali inicijativu da se takvi učenici nagrađuju, i da osim zahvalnica i knjiga budu i nagrade u vidu besplatne ekskurzije. Škola ne ostvaruje svoje posebne prihode, pa jedino tako može pomoći“, kaže Ljubiša Karadžić.
Za sada, đak generacije škole u Lapljem Selu dobija samo zahvalnicu i fotografiju u holu ove obrazovne ustanove.