Istraživanje „Pulsa javnosti“ o učešću žena u politici i njihove prisutnosti na rukovodećim mestima, koje je uključilo 1.229 ispitanika, je pokazalo da su muškarci, u opštem smisu, bolje političke vođe od žena.
„Tradicionalna uloga žene nastavlja da živi i usredsređena je na to da određuju šta će biti uloga žene u društvu. I to je realnost percepcije“, kazala je Dunjeta Morina stručnjak za politiku i rodna pitanja.
Morina je dodala da izveštaj pokazuje da je svest o rodnoj nejednakosti mnogo manja među muškim ispitanicima.
Problem da se neke profesije smatraju isključivo muškim profesijama, a neke isključivo ženskim ne predstavlja problem sa kojim se isključivo suočava ovdašnje društvo, već je to problem globalne prirode, rekao je stalni predstavnik UNDP-a na Kosovu Endru Rasel.
„Studija pokazuje da se osobine kao što su ranjivosti, krhkost i emotivnost više pripisuju ženama a, dok se ambicioznost i odlučnost karakterišu muškarce. Ono što je na mene ostavilo utisak je to da 67% ispitanika ulogu gradonačelnika pripisuje muškarcu, a manje od 30% ženi“, kazao je Rasel.
Kao glavni faktor koji utiče na napredovanje žena u karijeri navodi se nedostatak olakšica od strane države koje bi trebalo da preduzmu više aktivnosti kako bi se žene ohrabrile.
Projekat „Povećanje učešća žena u izgradnji mira i planiranju posle sukoba“ koji je posebno usmeren na rodna pitanja, sproveo je „Puls javnosti“ u saradnji sa Evropskom unijom i Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.