Od početka maja 2015. godine, građanima Srbije sa prebivalištem na Kosovu zabranjeno je da prelaze granične prelaze sa pasošima koje izdaje Koordinaciona uprava Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Pasoši Koordinacione uprave izdaju se od avgusta 2009. godine samo za državljane Srbije koji imaju prebivalište na Kosovu i karakteristika ovih pasoše je da su isključeni iz režima vizne liberalizacije odobrene građanima Srbije 2009. godine.
Aktiv u saopštenju navodi da pored činjenice da ovi pasoši građane Srbije sa prebivalištem na Kosovu čine građanima drugog reda, diskriminisane na osnovu prebivališta, imaoci ovih dokumenata su dodatno diskriminisani, sada i od strane Vlade Kosova ali i pojedinih ambasada na Kosovu.
Prema članu 3. kosovskog Zakona o državljanstvu, stavovima 1. i 2. propisuje sa: Državljanin Kosova može biti i državljanin jedne ili više drugih država. Sticanje i održavanje drugog državljanstva ne rezultira gubljenje državljanstva Kosova.
Dvostruko državljanstvo podrazumeva i da građani mogu koristiti putna dokumenta koja žele i pravo građana Kosova na pasoše koje izdaje Koordinaciona uprava Republike Srbije ne sme biti osporavano, ni Srbima, niti bilo kojoj drugoj etničkoj zajednici koja ispunjava kriterijume za državljanstvo Republike Srbije ili bilo koje druge zemlje, ocenjuju iz Aktiva.
"Takođe, pasoši Koordinacione uprave ne mogu biti osporavani argumentom da ih izdaju “paralelne institucije Republike Srbije na Kosovu” jer je Koordinaciona uprava centralna institucija Republike Srbije smeštena u Beogradu. Podsećamo i da su u proteklim godinama određene ambasade na Kosovu odbijale da pruže konzularne usluge imaocima ovih pasoša, ali su ubrzo takve odluke povlačili".