Radne grupe unutar “Srpskog dijalog foruma” biće uključene u rešavanje ovih pet ključnih problema. Biće utvrđena platforma koja će, kako očekuju organizatori skupa, biti smernica u radu Zajednice srpskih opština.
“Znamo šta srpku zajednicu trenutno najviše muči, a ono što je nama još bitnije od definicije ovih problema jeste traženje rešenja. U ovom procesu će učestvovati javne ličnosti, intelektualci, nevladine organizacije, politički predstavnici i međunarodna zajednica”, kazala je Svetlana Kojanović iz Centra za mir i toleranciju.
Izvršni direktor Centra za orijentaciju društva Kosova Miloš Milovanović kaže da je ideja pokretanja jednog ovakvog neformalnog tela, želja da se u pronalaženje rešenja za problem srpske zajednice uključe svi bitni akteri.
“Ja se nadam da ovo nije zadnji skup, ja se nadam da ćemo kroz ideje i kroz aktivnosti imati te predstavnike za stolom da zajedno razgovaramo o tome i da onda konkretni projekti koje predlažemo budu prihvaćeni od svih aktera. Zato mislimo da je učešće svih jako bitno i to je zapravo ono što se zove “Zajedički glas””, rekao je Marijanović.
Dvodnevna konferencija u hotelu Ulpiana u Gračanici bila je veoma posećena. Na njoj su učestvovali politički predstavnici Srba sa Kosova, predstavnici Vlade Srbije, civilni sektor i mediji. Događaj je, prema rečima organizatora, pratilo oko 20 novinarskih ekipa, što domaćih, što stranih.
“To uliva optimizam da na Kosovu postoji zajedništvo i da su se Srbi, odnosno srpska zajednica, ujednili u naporu da stvore život koji je bolji i drugačiji od ovoga sada”, kazala je Svetlana Kojanović.
Konferenciju “Zajednički glas – Srpski dijalog forum” organizovali su Centar za mir i toleranciju, Centar za orijentaciju društva i Budućnost bez straha.