Predsednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu Budimir Ničić kaže za Kontakt Plus da je Ivanovićevo ubistvo nešto najstrašnije, najtragičnije što se posle 17. marta 2004. godine, dogodilo Srbima na Kosovu.
On kao žalostan ocenjuje odnos vlasti i u Beogradu i u Prištini, ali i odnos međunarodne zajednice prema ovom slučaju, podsećajući da je prošlo gotovo godinu dana, a da i dalje ne znamo ko su ubice, organizatori i nalogodavci tog ubistva.
“Mislim da je to jedna velika tragedija koja se desila u ovoj 2018. godini, kojom su izgubili svi, pre svega Srbi, jednog ozbiljnog, normalnog, obrazovanog, jednog od najboljih ljudi kojeg su imali ovde na Kosovu”, ističe Ničić.
Ono što je, po njegovom mišljenju možda bila novina u ovoj godini, to je da se konačno moglo čuti šta Beograd namerava sa Kosovom, a to je, navodi, nekakvo razgraničenje koje do dan danas ne znamo šta zapravo suštinski znači.
Da je ubistvo Ivanovića obeležilo 2018. godinu smatra i glavna i odgovorna urednica TV Most iz Zvečana Ljiljana Janković.
“Godinu na izmaku obeležio je niz teških događaja, kako po srpski narod na KiM, tako i po državu Srbiju. Godina je počela jednim stravičnim zločinom, ubistvom Olivera Ivanovića, koje nažalost ni dan danas nije rasvetljeno. Nisu pravdi privedeni ni nalogodavci, ni izvršioci tog stravičnog zločina”, podseća Janković.
Nakon toga, dodala je, usledilo je više pokušaja Prištine da pokaže svoju silu, da može da radi šta hoće i gde hoće, uključujući i sever Kosova.
Janković navodi da je tokom 2018. bilo više ulazaka pripadnika policijskih jedinica iz Prištine sa dugim cevima na sever Kosova, hapšenje direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici, dolazak kosovskog predsednika Hašima Tačija na Gazivode.
Sve je to demonstracija sile i pokušaj zastrašivanja srpskog naroda, ocenjuje ona.
Neuspešan pokušaj Kosova da uđe u Interpol, po njenom mišljenju, bio je okidač za naredne aktivnosti Prištine - uvođenje takse od 10 odsto na uvoz robe iz Srbije, a zatim i povećanje iste na 100 odsto.
Kao veoma težak i neprijatan dogadaj, Janković izdvaja formiranje Vojske Kosova, uz pomoć SAD i Velike Britanje koje je, ocenjuje, urađeno mimo međunarodnog prava, Briselskog sporazuma, dogovora Beograda sa NATO, čak i mimo Ustava Kosova.
Novinar i književnik Živojin Rakočević i urednica lista “Jedinstvo” Rada Komazec takođe dele mišljenje kolega da je ubistvo Olivera Ivanovića ono po čemu ćemo pamtiti 2018. godinu.
“Pucanj u Olivera Ivanovića je pucanj u godinu koja je prošla i pucanj u demokratiju, pucanj u mogućnost slobode naših života, pucanj u to što ni danas ne znamo ništa niti naziremo lice ubice koji je ovaj grad i ovaj prostor ostavio bez najznačajnijeg čoveka”, naglašava u izjavi za Radio Kontakt plus Rakočević.
“Nažalost, na KiM nisu dobre stvari obeležile ovu godinu. Prvo smo imali jednu užasnu stvar - da je ubijen Oliver Ivanović, nakon toga trajale su tu raznorazne turbulencije, onda smo imali upad specijalaca više puta, pa smo imali, nažalost, evo na kraju i formiranje Vojske Kosova” - sublimirala je u najkraćem godinu za nama Rada Komazec urednica nedeljnika "Jedinstvo".