Švedska ambasadorka Karin Hernmark, kazala je da Švedska teži da bude aktivna i konstruktivna država učesnica, te da će kao predsedavajuća, istaći osnovne zadatke Oebs-a, kao što su “evropski bezbednosni poredak, sveobuhvatni koncept bezbednosti ali i davanje doprinosa rešavanju sukoba u skladu sa međunarodnim pravom”.
“Želeli bismo da iznesemo neka pitanja na kojima možemo zajedno da radimo da bi unapredili Oebs, a to su rodna ravnopravnost, da ona pomogne društvu da se razvija na otporan i prosperitetan način, na učešće žena u rešavanju sukoba i poštovanje demokratskih načela i ljudskih prava uključujući slobodu izražavanja i slobodu štampe, promoviše bezbednost i postavlja temelje za ekonomski rast”, kazala je Hernmark.
Ona je navela da će se kao predsedavajuća Oebs-a, Švedska fokusirati na što veće učešće građanskog društva i istraživačkih institucija.
“One mogu da pruže važnu perspektivu i pomognu nam da se ostvare zajednički ciljevi i podstakne dijalog, kao i da se unapredi saradnja. Težimo tome da budemo efikasni i štedljivi, predsedavanje treba da bude ostvariv cilj za svih 77 država učesnica u doba kada je naša bezbednost suočena sa sve složenijim pretnjama, naša šansa da zaista nešto promenimo leži u dijalogu, saradnji, inkluziji i poštovanju usaglašenih načela”, navela je Hernmark.
Vršilac dužnosti šefa Misije Oebs-a na Kosovu Kilian Vahl rekao je da će ova organizacija u 2021. godini između ostalog, podržati ljudska prava, demokratske institucije i bezbednost građana.
“Umerićemo naše aktivnosti na jačanje kapaciteta agencija za sprovođenje zakona i poboljšanja njihove mogućnosti da bolje odgovore na bezbednosne pretnje. Podržavamo godišnju reviziju nekoliko ključnih vladinih strategija, a tu je i Strategija za sprečavanje terorizma i borbu protiv nasilnog ekstremizma 2021-2026 i Strategije za rešavanje sajber kriminala i trgovine ljudima”, kazao je Vahl.
Kada su u pitanju ljudska prava, Vahl je naveo da će njihov prioritet biti promovisanje i unapređenje prava i blagostanja nevećinskih zajednica.
“Mi pružamo podršku Kosovu u razvoju jakih institucionalnih kapaciteta za podsticanje odnosa među zajednicama i poštovanje vladavine prava. Fokusiraćemo se na trajna rešenja za raseljena lica i podržaćemo učešće i zastupljenost nevećinskih zajednica. Poštovanje prava na jezik će takođe biti ojačano posebno kroz naše angažovanje sa kosovskim poverenikom za jezike”, rekao je Vahl.
On je podsetio da Oebs ima kancelarije u svih 38 opština na Kosovu, kako bi mogao da prati bezbednosnu situaciju, posebno nevećinskih zajednica.
Podrška medijskoj slobodi i rodnoj ravnopravnosti
Vahl je takođe naveo da su mediji imali veliku odgovornost kada je u pitanju izveštavanje o pandemiji koronavirusa i sprečavanju širenja lažnih vesti.
“Mediji se suočavaju sa trajnim izazovom, a to je zastarašivanje novinara, političko mešanje i pristrasnost. Misija će sa svim ključnim akterima raditi na prevazilaženju ovih izazova kao i na izradi on-lajn sredstava za povećanje medijske pismenosti. Naš rad na slobodi medija je i dalje prisutan, a posebno kada je u pitanju bezbednost novinara, nezavisnost medija i sloboda govora, tu ćemo direktno raditi sa udruženjima novinara i sa ključnim medijskim akterima ali i sa regulatornim telima kao što je Nezavisna komisija za medije”, istakao je Vahl.
On je dodao da je Misija posvećena sprovođenju agende „Žene, mir i bezbednost“ donete na osnovu Rezolucije SB 1325.
“Kada pogledamo stvarnu situaciju na Kosovu vidimo su žene i dalje neravnopravno zastupljene na svim nivoima političkog života, u dijalogu, pregovaranju i donošenju odluka, da bi se ovaj problem prevazišao Misija Oebs je rodni aspekt uvela u svako polje našeg rada, promovisaćemo ulogu žena u odlučivanju posebno u sektoru bezbednosti, a radićemo i na promovisanje prava žena, uključujući pravo na obrazovanje, imovinu i političko učešće i zastupljenost”, rekao je Vahl i dodao da će se nakon usvajanja Istambulske konvencije za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i u porodici, Misija Oebs podržati kosovske institucije u sprovođenju odredbi ove konvencije.
Švedska je 1. januara preuzela predsedavanje Oebs-om od Albanije.