Centar je otvorilo Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu koje je najavilo da će sva prikupljena dokumentacija poslužiti za podnošenje krivičnih tužbi protiv svih država koje su učestvovale u NATO agresiji.
Ministarka za populacionu politiku Slavica Ðukić Dejanović je poručila da će ova Vlada Srbije u okviru svih ingerencija i zakona činiti da se dođe do istine, pošto je to pravo i obaveza svakog čoveka moderne civilizacije.
Poručila je da vlada traži procesuiranje i kažnjavanje zločinaca.
Ona je nakon obilaska spomen sobe "Kosmetske žrtve" rekla da su mogli još jednom da se podsete koliko bol nema granice, kao i da je još intenzivniji kada nema pravde.
"Moramo i mi u vladi uvek da se sećamo zla koje je nepravedno naneto i civilima i vojnicima i policajcima. Videli ste svedočanstva šta im se dogodilo i taj broj od 2.501 žrtve (zaključno sa Oliverom Ivanovićem) govori da su nam sve žrtve pođednako teške", naglasila je Ðukić Dejanović.
Kako je rekla, ko oseća taj bol šalje poruku da se ne sme dogoditi zlo tokom bombardovanja 1999. godine.
Otvaranju centra prisustvovali su predstavnici Kancelarije za KiM, Komisije za nestala lica Vlade Srbije, Vojske Srbije i drugih državnih organa.
Zastupnica Udruženja Snežana Marković Zdravković, kojoj su ubijeni otac i brat, navela je da će Centar dokumentovati stradanje svih žrtava od od Košara do Horgoša, ali i za pronalaženej kidnapovanih osoba.
Cilj je prikupljanje spiskova svih ubijenih civila u NATO agresiji poput žrtava u vozu u Grdeličkoj klisuri, civilnih žrtava u Aleksincu, na mostu u Varvarinu, radnici RTS-a...
Sva dokumentacija će biti na jednom mestu i centar će proučiti važne arhive nastale pre rata, za vreme rata i neposredno posle rata.
Takođe, Centar će se zalagati za potpuno i nepristrasno obaveštavanje porodica žrtava, stanovništva i javnosti u ključujući i pravo na istraživanje, primanje, slanje i razmenu informacija putem sredstava informisanja.