Nezavisnost i profesionalizam u novinarstvu, osiguravaju transparentnost i odgovornost u pitanjima od opšteg interesa i istovremeno podižu svets kod građanina za zajedničko učešće u društvenim, ekonomskim, kulturnim i političkim procesima, ističe se u saopštenju dostavljenom medijima.
“Priroda rada ume da novinara/e pretvori u mete pretnji ili napada, što otežava delotvornu funkciju medija u širenju informacija. Verbalni ili fizički napadi na novinare, pretnje putem društvenih mreža ili u bilo kojem drugom obliku, krše ustavna prava na slobodu medija i slobodu izražavanja i alarmiraju krhkost funkcionisanja demokratije i vladavine zakona u zemlji. Vlasti imaju ustavnu obavezu da garantuju zaštitu i potrebnu bezbednost novinarima u ispunjavanju njihove uloge, isto kao što su dužni da se ne mešaju u rad medija, u transparentnost i pristup zvaničnim informacijama i dokumentima, kao suštinske komponente ostvarivanja sloboda medija, odnosno sloboda izražavanja i informisanja”.
U saopštenju se dodaje da Ombudsman skreće pažnju na nekažnjivost slučajeva kada se novinari napadaju, prete ili kada im se onemogućava da rade svoj posao, što utiče nesigurno okruženje za rad medija i indirektno otvara put za samocenzuru novinara i medija. Takođe, stalne poteškoće novinara da pristupe zvaničnim informacijama i dokumentima već godinama predstavljaju stalnu brigu.
“Ombudsman poziva na slobodan tok misli, govora i informacija i na razmišljanje i otvorenost naspram mišljenja koja su drugačije izražena, smatrajući iste bitnim vrednostima demokratije, kao sistem koji je Kosovo prihvatilo kao država”, zaključuje se u saopštenju.