Ničić kaže da posebno zabrinjava sve izraženija pojava autocenzure kod srpskih medija na Kosovu.
„Imamo novinare koji i ne kriju, odnosno, otvorenoi se stavljaju u službi režima i nekih političkih partija i tako sve više gaze i kodekse i etiku i našu profesiju, a to nije dobro ni za društvo u kome živimo, ni za novinarsku profesiju. Naravno da postoje i časni novinari koji profesionalno i časno rade svoj posao, ali je sve više ovih drugih koji pristaju i na razne pritiske i koji vrše tu autocenzuru“.
Predsednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu kaže da je u radu i opstanku privatnih srpskih medija na Kosovu presudan ekonomski faktor.
„Kada je ta ekonomska nestabilnost u pitanju, njome su najviše pogođeni privatni lokalni i regionalni mediji koji svih ovih godina opstaju kroz razno razne projekte koji su najčešće podržani od međunarodnih donatora, jer marketinga ovde nema. Od marketinga ne može da opstane nijedan medij, ni da postane samoodrživ. Međutim, sada su i te donacije sve manje, gotovo da ih i nema. U poslednje vreme je to sve fokusirano na sever Kosova i samo je pitanje dana kada će ti lokalni privatni mediji da stave ključ u bravu“, kaže Ničić.
Predstavnici srpskih medija i udruženja na Kosovu danas nisu održavali nikakve skupove povodom Međunarodnog dana slobode medija.
Međutim, pojedini mediji su se priključili akciji Udruženja novinara Srbije, „pet minuta gromoglasne tišine“ i na pet minuta prekinuli emitovanje programa, a istovremeno objavili proglas o lošem položaju medija u Srbiji, ali i na Kosovu.
Ovoj akciji se priključio RTV KIM koji je od 11:55 do 12 sati prekinuo sa emitovanjem programa.