Svetski dan „slobode“, mediji koji na Kosovu izveštavaju na srpskom jeziku dočekuju sa istim problemima. Neizvesna finansijska podrška, loši uslovi za rad, nesaradnja sa predstavnicima vlasti i pritisci su samo neki od izazova sa kojima se suočavaju privatni srpski mediji na Kosovu.
Da su nezavisni srpski mediji na Kosovu izloženi pritiscima svedoče i poslednje izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji ih je optužio za „urušavanje ugleda Srpskoj listi“.
Pojedini predstavnici medijskih kuća su ove Vučićeve izjave okarakterisali kao direktno crtanje mete, ondosno ugrožavanje njihove bezbednosti.
Novinari koji izveštavaju o radu Skupštine Kosova suočavaju se sa i uksraćivanjem prevoda na srpski jezik. Izgovor za ukidanje prevoda, zaposlenima u kosovskom parlamentu je odsustvo srpskih poslanika u sali. Uprkos obećanjima više poslanika i pokušajima poverenika za jezik, ovaj problem koji predstavlja grubo kršenje Zakona o upotrebi jezika još uvek nije rešen.
UNS na Kosovu u svom proglasu povodom Međunarodnog dana slobode medija, ističe da još uvek nisu rešeni slučajevi ubistva i kidnapovanja novinara, a da se spomen ploča koja na njih podseća konstantno uklanja.
Kako bi ukazali na probleme u radu, novinari će se danas okupiti u Gračanici ispred umetničke instalacije MISSING koja opominje na nerešene slučajeve nestalih i ubijenih Srba, Albanaca, Roma i drugih naroda koji žive na Kosovu.