Teme o kojima su članovi Udruženja novinara Srbije na Kosovu razgovarali bile su godišnji izveštaj o radu i smernice za budući period. Predlloženi su i kandidati za Beli i Crni Božur.
Predsednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu Budimir Ničić kazao je, predstavljajući Godišnji izveštaj o radu, da su u njemu sažete sve aktivnosti koje su obeležile period od godinu dana, zaključno sa 1. avgustom 2017. godine.
„Više od 30 saopšenja za javnost, okruli stolovi o kršenju medijskih zakona, tribine i seminari o novinarstvu samo za proteklih godinu dana jasan su pokazatelj da smo se aktivno trudili da opravdamo osnovni i najvažniji cilj Udruženja, a to je zaštita novinarske profesije“, kazao je Ničić.
On je ukazao na potrebu projektnog finansiranja Udruženja, pre svega u izradi „Novinarske hronike“ koja bi bila svedok jednog vremena o novinarstvu na Kosovu, a na čemu radi dugogodišnji novinar Đorđe Jevtić.
Nino Brajović je u ime UNS-a prisutnim novinarima preneo reči podrške predsednika Vladimira Radomirovića navodeći da je UNS na Kosovu polednjih godina postao prepoznatljiv pre svega svojom efikasnošću i razumevanjem za kolege na Kosovu.
Brajović je rekao za RTV Kim da mali privatni mediji na Kosovu prolaze gore u teškim ekonomskim uslovima od medija koji su u javnom sektoru.
„To je taj generalni problem koji treba da otklonimo. Tu je posebno bili reči o Kosma mreži kao značajnoj mreži za informisanje Srba i ostalih nealbanaca na Kosovu i Metohiji i zaključili smo da srpski novinari i srpska zajednica treba aktivno da učestvuju u pisanju medijske strategije sa svojim predlozima kojom država Srbija mora da u narednih pet godina planira razvoj medijskog sistema i na Kosovu i Metohiji“, kazao je Brajović.
Govoreći o odnosu Srpske liste prema srpskim medijima na Kosovu, Brajović je rekao da je godinama unazad saradnja sa političarima generalno veliki problem, podsećajući na nagrade Crni i Beli Božur koje se dodeljuju za dobru i lošu saradnju sa novinarima.
„Političari su dužni da javnosti daju izjave o svim bitnim pitanjima i ne smeju da dozvole da javnost bude zbunjena i dezinformisana. To je ono što mora da se menja i ta komunikacija mora da bude bolja. Možda ona može da bude obostrano bolja, ali je suština u tome da se novinari, svi ovde, generalno žale na lošu komunikaciju nosilaca vlasti, ovde posebno Srpske liste, prema srpskim medijima“, kazao je Brajović.
Istakao je da je na današnjem sastanku dogovoreno da jedna delegacija ode i razgovara i sa Srpskom listom i sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju da bi se njihova saradnja sa medijima popravila.