Kako se navodi u saopštenju, Кrizni štab opštine Gračanica održao je danas sednicu na kojoj je razmatrana trenutna epidemiološka situacija.
„Naglašeno je da je od prve polovine februara epidemiolška situacija svakim danom sve lošija sa tendencijom pogoršanja. Razlog tome je nedovoljna primena anti kovid mera među stanovništvom, privrednim i poslovnim subjektima i većim delom institucija“.
Takođe, Кrizni štab je usvojio predlog da se od svih direktora obrazovnih i vaspitnih institucija zatraži detaljan izveštaj o preseku stanja nakon čega će se zavisno od procene preduzimati dodatne mere.
„S obzirom da su smeštajni kapaciteti u bolnicama skoro popunjeni, a priliv pacijenata sa ozbiljnom kliničkom slikom povećan doneta je odluka o povećanju bolničkih smeštajnih kapaciteta kako bi se svima pružila adekvatna medicinska pomoć“, ističe se u saopštenju.
Dodaje se da će inspekcijski organi u saradnji sa Policijom sprovesti detaljnu kontolu ugostiteljskih objekata, privrednih i poslovnih subjekata kao i banaka i primeniće se mere u skladu sa zakonom.
Odeljenje Javnih službi opštine Gračanica od pojačaće aktivnosti na dezinfekciji javnih institucija i površina.
„Javnim institucijama preporučuje se smanjenje broja radnika te organizovanje rada od kuće u svakom sektoru gde za postoji mogućnost“.
Кrizni štab je pozvao stanovništvo „da najozbiljnije shvati situaciju u kojoj se nalazimo i da je krajnje neodgovorno i neozbiljno organizovati društvene aktivnosti, porodična okupljanja i proslave i ne pridržavati se propisanih mera“, zaključuje se u saopštenju dostavljenom medijima.
Stojanović: Redovne i vanredne kontrole na terenu
Direktorka Odeljenja inspekcije Jelena Stojanović kazala je za RTV Kim da oblasti visokog rizika kao što su gastronomija, banke i ustanove koje pružaju šalterske usluge, poštuju propisanu meru nošenja zaštitnih maski ali ne i održavanje fizičke distance. Ona napominje da se kontrola sprovodi redovno i vanredno od strane opštinskih i sanitarnih inspektora.
„U saradnji sa policijom sprovodimo i vanredne kontrole koje se odnose na poštovanje anti kovid mera i radnog vremena. Ono što smo na početku uradili jeste da smo izdali sva moguća upozorenja, prvo i osnovno je da svi subjekti iz oblasti gastronomije moraju da poštuju higijensko-sanitarne uslove i obavezno nošenje maski. Svima je izdat nalog za obaveznu dezinfekciju i deratizaciju, kako unutra tako i spolja, obavezno je poštovanje socijalne distance“, kazala je Stojanovićeva i dodala da je organizovanje bilo kakvih proslava zabranjeno.
„Naš plan je da već od sutra posetimo sve biznise i izdamo nalog i upozorenje za primenu redukovanog broja gostiju, stranaka ili radnika, a taj broj će podrazumevati korišćenje 30 odsto kapaciteta“, navela je ona.
Kada su u pitanju zaraženi i članovi njihovih porodica, Stojanovićeva napominje da se njima određuje mera izolacije od 14 dana.
„Kontrolu osoba u izolaciji vršimo pozivom na njihov broj telefona ili odlaskom na njihovu adresu“, navela je ona.
Stojanovićeva podseća da kazna za nenošenje maske iznosi 35 evra, dok je taj iznos upola manji ukoliko ona bude plaćena odmah ili u roku od 15 dana.