Vesti
Društvo

KM: Mural kao omaž patrijarhu Pavlu i mitropolitu Amfilohiju

Mural kao omaž blaženopočivšima patrijarhu Pavlu i mitropolitu crnogorsko-primorskom i egzarhu Pećkog trona Amfilohiju, od juče krasi centar Kosovske Mitrovice.
KM: Mural kao omaž patrijarhu Pavlu i mitropolitu Amfilohiju
Mural u Kosovskoj Mitrovici (Foto Kontakt)

Na ovu ideju, došla su trojica entuzijastičnih Mitrovčana - Filip Bojković, Nemanja Savić i Ljubomir Kovačević. Oni su u prethodnih mesec i po dana pokrenuli akciju sakupljanja novca za oslikavanje murala. Sugrađani su im, kažu, rado pomogli.

„Ko god je hteo, mogao je da donira novac za grafit i skupili smo potrebnu sumu. Akciju smo pokrenuli pre nekih mesec i po dana. Išli smo bukvalno od čoveka do čoveka, od lokala do lokala, raširili smo priču po gradu, dosta ljudi je čulo i odziv je bio baš dobar. Za kratak period smo skupili potrebnu svotu i čak i više nego što nam je potrebno. Višak smo donirali jednoj četvoročlanoj porodici iz Orahovca - 200 evra. Sad smo stavili kutiju za malu Magdalenu Nedeljković“, kaže za Radio Kontakt Plus, dvadesetdvogodišnji Filip Bojković.

Mural oslikavaju Vuk Đurić, Aleksandar Glibetić Pibo i Stefan Stojanović Sleš, bivši studenti Fakulteta umetnosti iz Prištine sa sedištem u Zvečanu, kojima inače ovo nije prvi put da na ovaj način ulepšavaju naš grad.

Zgrada “Metohije”, kako je zovu Mitrovčani, a na kojoj se mural radi, simbolično je odabrana.

„Prvo, svi u gradu ovu zgradu nezvanično zovemo ’Metohija’, pa ima još više smisla... Znamo šta su za naš narod uradili patrijarh Pavle i mitropolit Amfilohije. Narod ih mnogo poštuje“, ističe Ljubomir Kovačević.

Za oslikavanje murala, dobili su blagoslov Eparhije raško-prizrenske i ovdašnjeg sveštenstva.

Momci koji oslikavaju naš grad muralima i raznim grafitima, dobro su poznati među Mitrovčanima. Ovaj rad je jedan od razloga što su Vuk, Pibo i Sleš ponovo u našem gradu.

„Carski je osećaj biti ponovo u Mitrovici. Nisam mogao da prepoznam neke delove u gradu, jer se baš izgradilo”, kaže Sleš iz Vranja.

Aleksandar Glibetić Pibo, inače iz Kraljeva, pored ovog, radi i na drugim umetničkim projektima, pa je u Kosovskoj Mitrovici, već duže vreme.

“Crtali smo svuda po gradu sami za sebe, pa su se onda uključili ljudi da naručuju, pa su počeli i projekti, tako da ovde crtam aktivno šest godina sigurno.”

Inicijatori akcije, zahvalili su se građanima Kosovske Mitrovice, koji su im ukazali poverenje i svojim donacijama, doprineli da jedan ovakav mural krasi naš grad.

 



Ostale vesti

Podneta krivična prijava protiv Rašića zbog povređivanja maloletnog I.M.
Jovana Filipović advokat maloletnog I.M., jednog od učesnika tuče u Lapljem Selu podnela je danas krivičnu prijavu protiv Nikole Rašića zbog nanošenja telesnih povreda njenom klijentu.
  • 01.03.2021
Novohrvatski: Da li će pandemija postati velepošast?
Časopis "Jezik" i Fondacija "Dr. Ivan Šreter" objavili su 19 reči koje su ušle u uži izbor takmičenja za najbolju novu hrvatsku reč i nagradu "Dr. Ivan Šreter" za 2020, a tri reči uskoro će biti proglašene najboljima.
  • 01.03.2021
Odloženo ročište po tužbi protiv SPC zbog zemljišta u Prištini
U Osnovnom sudu u Prištini odloženo je ročište po tužbi Univerziteta protiv Srpske pravoslavne crkve zbog navodne uzurpacije nekoliko hektara zemljišta na kojem je izgrađena crkva Hrista Spasa.
  • 01.03.2021
Mali: Od 28. aprila prijava građana za 60 evra pomoći

Od 1. marta počinje prijava poslodavaca za isplatu polovine minimalca, a od 28. aprila i prijava za isplatu 60 evra svim punoletnim građanima, u okviru trećeg paketa pomoći države privredi i građanima, najavio je ministar finansija Siniša Mali.

  • 28.02.2021
Održan još jedan protest u Gračanici
U Gračanici ispred policijske stanice i danas su se okupili učenici, njih pedesetak , kako bi pružili podršku mladićima koji su uhapšeni zbog tuče u Lapljem Selu.
  • 26.02.2021
UNS prikuplja novac za pomoć kolegama čije su kuće bile poplavljene
Udruženje novinara Srbije (UNS) sprovodi akciju prikupljanja novca za pomoć novinarima i medijskim radnicima na Kosovu čije su kuće i imanja stradala u poplavama koje su nedavno pogodile centralno Kosovo.
  • 24.02.2021