Viziri se izrađuju putem štampe na 3D štampačima na kojima se prave delovi vizira od plastičnog filamenta. Prozirni deo izradjen je od laserski sečenog klirita. Zbog ograničene brzine izrade delova ograničen je i broj vizira koji trenutno mogu da se naprave.
Stavljanjem u funkciju većeg broja štampača, bio bi povećan i broj izradjenih vizira.
Dekan Fakulteta tehničkih nauka Dr Nebojša Arsić kazao je da "Fakultet kao društveno odgovorna institucija uvek stoji na raspolaganju široj zajednici".
Dodao je da se i do sada pokazalo da investicija u najmoderniju opremu i u kvalitetne kadrove najbolji put, "ne samo za kvalitetnu nastavu i naučno-istraživački rad, već i zadavanje doprinosa društvenoj zajednici stručnošću i opremom u vanrednim situacijama".
Docent Dragana Lazarević kaže da nije bilo problema oko pripreme 3D štampača za izradu delova za vizire i instalacije softvera, kao i da je "jedini problem brzina štampe".
Izrada će se odvijati tokom 24h uz daljinski nadzor.
Dr Srdjan Jović, prodekan za mašinsko inženjerstvo kaže da se radi na obezbedjivanju dodatnih štampača i repromaterijala "da bi se povećao broj proizvedenih vizir".
Prema rečima asistenta, Milana Blagojevića, delovi su tako konstruisani da mogu što brže da se odštampaju, kao i da u radni prostor postojećih štampača mogu da stanu 4 kompleta.
Izradjeni viziri biće stavljeni na raspolaganje zdravstvenim ustanovama u skladu sa njihovim potrebama i proizvodnim kapacitetima za izradu vizira.
Proizvodnju vizira otpočeo je i Inovacioni centar Gračanica, prvih 25 članovi centra dodelili su Kliničko-bolničkom centru Priština sa sedištem u Gračanici.